Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, uppsutten ryttare med stallknekt, 61 x 72 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
von Ehrenstrahl, David Klöcker, hans ateljé, olja, Karl XI, 82 x 67 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Tabatière, förgylld brons, sannolikt Frankrike, Louis XVI, 1700-talets mitt eller 2 hälft, rektangulärt med dekor av blommor i guld en-trois-couleurs, l 7,5 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrfickur, 18 kara rödguld, Invar, sekelskiftet 1900, boett med gravyr av adliga ättens Bergenstråhle vapen, invädig ägargravyr, dia 5 cm, total vikt 89,5 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Fickur, 18 karat rödguld med silverurtavla, 1800-talets mitt, invändig gravyr W A Granfeldt (af Dahl?) 29 April 1849, dia 5 cm, vikt 53 gram, medföljer löst plastglas
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Väggur med slag, skuret och förgyllt trä, rokoko, 1700-talets mitt, dekor av drakvingar, rosor mm, urtavlan signerad Peter (Petter) Lundmarck Stockholm, h 76 cm, smärre defekter, delvis bronserat
Slutpris12 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage högklassigt Stockholmsarbete signerat Johan Åkerblad, mästare i Stockholm 1758-1799, dekor av rosor mm, stämplad IÅ samt med Stockholms Hallstämpel 1788, h 170 cm,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Konsolbord, skuret och förgyllt trä och pastellage med skiva i porfyr, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1770-80-tal, dekor av festoner, fleuroner mm, h 83 cm,
Slutpris36 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Punschmuggar, 12 st, silver, total vikt 385 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Korg med underfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 1700-talets slut, bå underglasyrdekor, fat l 35 cm, obetydligt nagg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Väckarur med belysning, mässing på träsockel, Junghans, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, senbarock, svagt konisk på låg fotklack, stämplad Arvid Falck, Jönköping 1726, h 18 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Kindjal i balja, försilvrad metall och stål, 1900-talets mitt, l 45 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skål, på 4 kulfötter, silver, kulhamrad, stämplad Karl Andersson Stockholm 1923, dia 22 cm, vikt 410 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Saltkar, silver, Ryssland, empire, spetsovalt på oktogonal fot, lejonmaskaroner, otydliga stämplar St Petersburg,  l 10 cm, vikt 70 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, lyrformad stam, stämplade Anders Lundquist Stockholm 1826,h 18 cm, total vikt 385 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Thekanna, porslin, Meissen, 1763-73, polykrom och förgylld dekor av vildsvinsjakt, l 16 cm, lock med nagg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Borgila, tobaksburk med lock, sterlingsilver, slät, cylindrisk, medalj samt gåvogravyr från Kungliga Livregementets Husarer, stämpaldStockholm 1951, h 9 cm, vikt 540 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ryttarepistol, slag- från flintlås, 1700-tal, kolvkappa samt sidobleck i mässing, l 55 cm, bruksslitage, senare laddstock
Slutpris8 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåspistol, M/1845 för Flottan, längd 42 cm, omfattande skador och slitage, Flottans Kassationsstämpel
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, sädesärla, modell 1764, polykrom underglasyrdekor, längd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, sekelskiftet 1900, figurin, porslin, möss med morot, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål på tre fötter, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar, dia 18 cm, vikt 175 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Motionscykel Trekkrunner, medföljer skyddsmatta, oanvänd i originalförpackning
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK