Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Glasservis, kristall, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Stort parti skålar mm, teak, 1950-60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Sommarnatt vid Allemansören" (Husaröleden") 2:a provtryck, signerad med dedikation 1959, synlig pappersstorlek 38 x 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Stora Nassa" (Våris), signerad med dedikation och numrerad 208/220, synlig pappersstorlek 22 x 38 cm, solblekt
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Käringsundet, Eckerö", signerad med dedikation och numrerad 36/45, pappersstorlek 32 x 71 cm, blekt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 365 x 255 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1800-tal, bildrulle, gouache, mytologisk scen, totalt 126 x 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, färglito, ejdrar, otydligt signerad och numrerad 272/275, synlig pappersstorlek 34 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
CD-spelare, NAD C516BEE samt 2 högtalare B&W DM601
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti armbandsur mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mycket stort parti frimärken i album, hela världen
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krus, 3 st, saltglaserat stengods, Höganäs, 3, 5 respektive 12 liter
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti orientaliskt konsthantverk, cloissonné mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dosor, 2 st, silver med emalj- respektive niellodekor, 1900-talets 1 hälft, l 7,5 respektive 9,5 cm, total vikt 185 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hängsmycke, 18 karat rödguld med spineller och pärla, stämplad Tengströms Juvelerare Västerås 1934, h 3 cm, vikt 2,7 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3 delar, smycken, 14 karat rödguld, hänge med opal, spänne samt ring (stenar saknas), total vikt 4,1 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, l 57 cm, vikt 9,9 gram (lås ej 18 karat
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, stämplade Hugo Grün Stockholm, total vikt 1,7 gram
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, datumvisare, i originaletui, ägargravyr
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stort parti svenska silvermynt och medaljer, total vikt 1040 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Duskova, Jana, tillskriven, relief, skinn(?) monterat på skifferplatta, ansikte,, 40 x 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Supkalkar, 2 st, svarvad mässing, 1800-talets 1 hälft, h 12 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, vas med hänklar, flintgods, polykrom dekor, signerad Marco, h 20 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barnstol, svarvad och bemålad björk, Småland, 1800-tal, h 60 cm, bruksslitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svensson, Roland, litografi, interiör från Skärgårdsbåt, signerad med dedikation, synlig pappersstorlek 16 x 18 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Svensson, Roland, litografi, interiör från Skärgårdsbåt, signerad med dedikation, synlig pappersstorlek 20 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering450 - 500 SEK
Vykort i pärm, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hundertwasser, Friedensreich, poster, litograferad, 60 x 47 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, färglitografi, landskap med kyrka, otydligt signerad och numrerad 128/150, synlig pappersstorlek 47 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hörseltestare, Amplivox Audiometer, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Syremätare, glas, Kifa, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okulära undersökningslådor, bredd 23 - 53 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti filateli, 1 låda, hela världen, delvis postfriskt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK