Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Damfickur, 18 karat rödguld, Tiffany & Co New York, urverk, boett och innerboett (även den i guld) numrerade 122989, dia 3,5 cm, vikt 45,8 gram, initialer EL
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, oidentifierad tillverkarstämpel, 1900-talets början, dia 3,5 cm, vikt 36,5 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets början, dia 3,5 cm, vikt 32,9 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fotogömma, 14 karat rödguld med svart emalj och diamant, dia 2,5 cm, total vikt 6,8 gram, ägargravyr
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Siersbøl, Herman, egen verkstad, collier, ring, 2 örhängen samt armband, sterlingsilver med cabochonslipade, blå stenar, stämplade
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Omega De Ville, 30 x 22 cm,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrarmbandsur, 9 (!) karat rödguld med svart läderarmband, Tissot Quartz, dia 33 mm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dosa, 900/1000 silver, Spanien, 1900-talets mitt, ledad, i form av fisk, ögon av grönt glas, spanska stämplar samt stämplad av Hugo Grün, Köpenhamn, l 22 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Ceson Göteborg, innerdiamater 21 mm, vikt 6,1 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ringar, 5 st, 18 karat rödguld, total vikt 13 gram, någon defekt
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Medalj, finsilver (999/1000), Federation of Nature and National Parks of Europe, dia 9 cm, vikt 190 gram
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, slät modell, stämplade K E Thygesen-Jacobsen, Herlev, 1970-tal, h 19 cm, fyllda
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Icon Möbel, fåtölj med fotpalll, lackerad aluminium och palisander med svart konstläderklädsel, "James Laounge", bruksslitage
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vippbord, alrotsfanérad skiva, svarvad fot i björk, empirearbete från Mälardalen, 88 x 89 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spelbord, mahogny med mässingslister, sengustavianskt, sekelskiftet 1800. demi-lune-format, uppfällt dia 98 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Saxbo, skål, blåglaserat stengods, 1950-tal, modellnummer 57, dia 20 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, fajans, lövformat med dekor i starkeldsfärger, signerat med Studiohanden,, målarsignatur för Alf Jarnevall, l 19 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Emiel, Albert, olja, sanddyner,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, fransk lantgård,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor, dekor av tandsnitt mm, b 54 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg Studio, vas, delvis glaserat stengods, "Farsta", signerad med med Studiohanden och stämplad Farsta, h 31 cm
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, stengods, dekor i blå-svart harpälsglasyr, signerad, dia 29 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i brun harpälsglasyr, signerad, h 31 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Collier, doserande sötvattenspärlor med lås i 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, utländska stämplar, l 49 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Medaljer, 3 st, silver, total vikt 247 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Celsing-Backlund, Elsa, olja, mor och barn, signerad och daterad 1934, 80 x 70 cm, träram skulpterad av EJ Linder 1934
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Parti LP-skivor bl.a Pink Floyd, Led Zeppelin, Anders F Rönnblom mm, ca 40 st
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK