Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, "Ringo", modellnummer 5061M respektive 5050, design 1965,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, 34 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, bland annat 6 bordsskedar, -knivar och -gafflar och 6 dessertgafflar och -knivar,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Saxon, Judas Priest, Beatles mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 12 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm, i originalförpackning
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, mat samt the-servisdelar, Elisabeth
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 3 lådor, höjd 66 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, mässing, 1800-talets 2 hälft, snäckskalsformad, hänkel i form av delfin, l 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salander, Caroline för Anna Caroline, ljusstakar, glas, 5 st, signerade, h 12 - 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, Kina, 230 x 170 cm, något fläckig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan, 150 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 175 x 65 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, signerad, 90 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan Zaff, 95 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan,  250 x 160 cm, ställvis slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 95 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 445 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan, signerad, 185 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, liggfåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Pernilla 3, design 1944 - detta ex från 1960, brännstämplad, l 170 cm,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Stolar, 4 + 2 st, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, 1900-talets början, peltaformat ryggstycke, 4 med dekor av stiliserad akantus
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av blommor mm, renoverade
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Buffet, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, demi-lune-formad, b 104 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK