Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbord med klaffar och 1 iläggsskiva, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, total 174 x 92 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dahl, Theresia, olja, åparti, signerad och daterad 1936, 57 x 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Markströms Uppsala 1964, h 9 cm, fyllda
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti smycken, bijouterier och klockor, delvis silver
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Toilettebord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 5 lådor, justerbar spegel med förgyllda ljusarmar med prismor, b 103 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, senare montage till lampor, h 27 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fingerborg, 18 karat rödguld med emalj och skuren månsten, senempire, 1800-talets mitt, stämplad Gustaf Magnus Sjöblom Stockholm 1852, vikt 4,6 gram, originaetui i röd maroquin
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Longines, 1926, vikt 96 gram, innerboett i metall
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat röd- och vitguld (platina?) med 2 diamanter och barock pärla, 1900-talets början, l 60 cm, total vikt 11,4 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med blå spinell(?), stämplad Johan Petterssons Eftr Stockholm 1940, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,66 carat enligt gravyr, VVS2 , Top Wesselton, stämplad Garantidiamanter AAB Österskär 1977, innerdiameter 17 mm, vikt 2,9 gram,
Slutpris8 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Armbandsur med länk, 18 karat rödguld, Tissot, länk med svenska stämplar, total vikt 19,4 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, stel med växtdekor, stämplad Gustaf Dahlgren Malmö 1942, innerdiameter 5,5 x 6 cm, vikt 16,4 gr
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, otydliga svenska stämplar, l 80 cm, vikt 16,3 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris17 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,58 carat enligt gravyr, stämplad C G Hallberg Stockholm 1958, innerdiameter 17 mm (bucklig skena), vikt 2,6 gr
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 14,3 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old turkmen (?),
Matta, old turkmen (?),
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, total längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Eisner, Jeppe, olja, motiv från Dyrehavsbakken ("Bakken"),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kniv med balja, skaft i rödlaserat trä, total l 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd rysk konstnär, olja, Stockholmsmotiv, signerad Uvarov (?), a tergo signerad V Nemerov och daterad 2001, 41 x 47 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänge, 18 karat rödguld och malakit, antagligen Peru, dekor av lamadjur mm, h 3 cm, vikt 9,3 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med vit safir, stämplad B&H Köping 1968, total vikt 12 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Okänd designer, brosch, 18 karat rödguld med 3 briljantslipade diamanter, graverad Handarbete,  dia 3 cm, vikt 8,6 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, Gröngöling i Paris,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti fiskerullar
Parti fiskerullar
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Krause Oehme, Ursula, färglitografi, komposition med kannor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas med hänkel, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 23 karat rödguld, graverad akantusdekor, otydliga svenska stämplar 1921,  vikt 5,6 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK