Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Pegasus", signrad och daterad 1977, 47 x 55 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, whiskyglas, 12 st, "St Erik", pantograferad dekor av Stockholms stadsvapen, h 8 cm, i originalförpackningar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Just Andersen, Ib, bordslampa, bronserad metall, så kallad Diskometall, h 30 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sasamoto, Yasu, för Dulton Co ltd, trumslagarpall, rostfritt stål, justerbar höjd, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Augustsson, Göte för Ruda, vaser, 1 par, blått glas, dekor av geometriska tecken, h 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 108 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek, h 96 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Lennart, färglitografi, "Banandröm"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, hallmöbel, palisander, spegel höjd 120 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, seminatik Isphahan (?), dekor av blommor, 65 x 55 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, mahogny, England, George III, sekelskiftet 1800, 4 lådor, välvd front, b 72 cm, skador, sprickor, lås saknas
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bok, Herzig, Max, Ars nova MCMI (1901), Hervorragende Werke der Bildenden Künste in Heliogravure, folio
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, skålar, bägare mm, total vikt 485 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "H. M. S Ymer i Arktis", signerad och numrerad 20/200, pappersstorlek 55 x 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok; Rudbeck, Olof, "Svenska fåglar" 2 band samt portfölj med färglitografier, ed René Coeckelberghs editioner 1986
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Böcker, Wright, Magnus, Henrik & Ferdinand von, "Svenska Fåglar" 1927-29, numrerade 1414, skinnband, folio, proveniens Alexis Kuylenstierna, exlibris Kuylenstierna-Sparre
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bergman, Oskar, akvarell, kustparti, signerad Gotland och daterad 1923-33, synlig pappersstorlek 34 x 49 cm
Slutpris32 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd designer i Nils Strinnings art, 1950-60-tal, blomsterbord, vinylklädd metall och teak, l 77 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dia 53 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salongsbord, delvis skuren och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, längd 103 cm, smärre orangrepp
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i grönt, 235 x 165 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, frostat glas och metall, 1910-tal, dekor av växter, dia 36 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ämbar, 2 st, laggat trä, möjligen orientaliska, h 52 - 60 cm, slitage
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bokskåp med vitrindörrar, vitlackerat trä, 1900-talets början, h 205 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tidningsställ, metall med handtag i teak, l 40 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skåp, svärtat trä med vit marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, bredd 79 cm, dekorskador
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer,  matta, rya, geometrisk dekor i grönt, 120 x 60 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK