Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion
Closed
Bok, Hagdahl, Charles Emile, Kok-Konsten, 2 upplagan Nordstedts Stockholm 1896,
770
Bok, Hagdahl, Charles Emile, Kok-Konsten, 2 upplagan Nordstedts Stockholm 1896,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
771
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Golfbag med 14 klubbor, King Cobra, Wilson, MacGregor mm
772
Golfbag med 14 klubbor, King Cobra, Wilson, MacGregor mm
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
773
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skohorn med snördragare, stål och ivorine med bärnstensmontage, Viktorianskt, sekelskiftet 1900,
774
Skohorn med snördragare, stål och ivorine med bärnstensmontage, Viktorianskt, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
775
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
776
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
777
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm,
778
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
779
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
780
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
781
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
782
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Böcker, grafisk litteratur;  Gustave Doré, Das graphische Werk in zwei binden, Willems, Alphonse, Les Elzeviers samt Berghman, Gustaf Schlegel,
783
Böcker, grafisk litteratur; Gustave Doré, Das graphische Werk in zwei binden, Willems, Alphonse, Les Elzeviers samt Berghman, Gustaf Schlegel,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Parti äldre litteratur, mestadels halvfranska band,
784
Parti äldre litteratur, mestadels halvfranska band,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti äldre husgeråd,
785
Parti äldre husgeråd,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre sparbössor samt kassaskåp,
786
Parti äldre sparbössor samt kassaskåp,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre leksaker och spel,
787
Parti äldre leksaker och spel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Frimärksalbum med frimärken, Sverige,
788
Frimärksalbum med frimärken, Sverige,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Frimärksalbum med frimärken, Afrika,
789
Frimärksalbum med frimärken, Afrika,
Final bid900 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matbesticksuppsättning, nysilver,  Aurora, cirka 110 delar,
790
Matbesticksuppsättning, nysilver, Aurora, cirka 110 delar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
791
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
792
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
793
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
794
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
795
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
796
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
797
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
798
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
799
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
800
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
801
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
802
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
804
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
805
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Seligmann, Georg, olja, Hus i Dalsgaarde,
806
Seligmann, Georg, olja, Hus i Dalsgaarde,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
807
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, bonad alm,
808
Armstolar, 1 par, bonad alm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
809
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
810
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
811
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
812
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
813
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
814
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,
815
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 1 par samt taburett, bonad björk med mässingsbeslag, biedermeierstil, 1900-talets början,
816
Stolar, 1 par samt taburett, bonad björk med mässingsbeslag, biedermeierstil, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, taklampa, rödlackerad metall och mässing,
817
Okänd designer för Belid, taklampa, rödlackerad metall och mässing,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.