Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion
Closed
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
529
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
530
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
531
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kexburk, bemålat glas med metallmontage, 1800-talets slut,
532
Kexburk, bemålat glas med metallmontage, 1800-talets slut,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ikon, tempera på guldfond, grekisk-ortodox, Korsfästelsen,
533
Ikon, tempera på guldfond, grekisk-ortodox, Korsfästelsen,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
534
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
535
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
536
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
537
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
538
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Slagbord, bemålat trä, allmoge, 18-1900-tal,
539
Slagbord, bemålat trä, allmoge, 18-1900-tal,
Final bid6,500 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, brickbord, 2 st, metall, modern tillverkning,
540
Okänd designer, brickbord, 2 st, metall, modern tillverkning,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, brickbord, patinerad metall, modern tillverkning,
541
Okänd designer, brickbord, patinerad metall, modern tillverkning,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Paraplyställ, gjutjärn, antagligen Husqvarna, sekelskiftet 1900,
542
Paraplyställ, gjutjärn, antagligen Husqvarna, sekelskiftet 1900,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
543
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
544
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods,
545
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
546
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Zieler, Mogens, färglito, Majs,
547
Zieler, Mogens, färglito, Majs,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
548
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,
549
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,
Final bidNo bids
Est200 - 400 SEK
Closed
Fåtölj, sk Emmafåtölj, svarvad valnöt med heltäckande, djuphäftad klädsel,
550
Fåtölj, sk Emmafåtölj, svarvad valnöt med heltäckande, djuphäftad klädsel,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Isakssons, Habo, hatthylla, trä och metall, 1960-70-tal,
551
Okänd designer för Isakssons, Habo, hatthylla, trä och metall, 1960-70-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 500 SEK
Closed
Väderstation, 1900-talets 1 hälft, termo- respektive hygrometer med skrivarrulle,
552
Väderstation, 1900-talets 1 hälft, termo- respektive hygrometer med skrivarrulle,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Böcker, Sonessons Huvud-Katalog, 3 delar, 1920
553
Böcker, Sonessons Huvud-Katalog, 3 delar, 1920
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matsalsstolar, 6 st, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos Helsingborg
554
Matsalsstolar, 6 st, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos Helsingborg
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Matbord med klaffar, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos, Helsingborg,
555
Matbord med klaffar, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos, Helsingborg,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Dricksflaska, Sverige M/1906, grön glasmassa,
556
Dricksflaska, Sverige M/1906, grön glasmassa,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
557
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing,
558
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, thekoppar, 1 par, porslin, Sauna,
559
Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, thekoppar, 1 par, porslin, Sauna,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Militaria, 2 delar; medalj samt mugg, Swedish Medical Company, Unifil, Libanon 1983-84,
560
Militaria, 2 delar; medalj samt mugg, Swedish Medical Company, Unifil, Libanon 1983-84,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
561
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods,
562
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Jasba, golvvas med hänklar, glaserat lergods, 1950-60-tal,
563
Okänd designer för Jasba, golvvas med hänklar, glaserat lergods, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
564
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est150 - 200 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
565
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
566
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
567
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Peleckas,  Ricardas för Ogetti, Murano, skål,
568
Peleckas, Ricardas för Ogetti, Murano, skål,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Ulmer, Axel, olja, kustparti med segelfartyg,
569
Ulmer, Axel, olja, kustparti med segelfartyg,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
570
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
571
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Lawes, Harold, akvareller, 2 st,
572
Lawes, Harold, akvareller, 2 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva,
573
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
574
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Pall, svarvat och bonat trä med mässingsstiftat tyg,
575
Pall, svarvat och bonat trä med mässingsstiftat tyg,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
576
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.