Nissen, JM för Royal Copenhagen, figurin, porslin, smed, modellnr 4502,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne för AB Ellysett, Markaryd, tillskriven, vägglampetter, 1 par, fur,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, 1 par, teak och ek,
Final bid1,500 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Parti skedar, silver, total vikt 380 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Fåtölj samt fotpall, grönlackerat trä med lösa, rutiga dynor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
Final bid100 SEK
Est100 - 150 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, nysilver,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
Förvaringsmöbel, alm med metallbeslag, Korea, 1900-talets 2 hälft, front med lådor och skåpsdörr
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skänk/skåp, avlutad fur, oscarianskt, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Trädgårdsprydnad, fajans, vasformad med dekor av man mm i starkeldsfärger,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, signerad och numrerad 377/750,
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, skulptur, delvis graverat glas
Est100 - 150 SEK
Skibstrup, Ole, olja, skogsparti, signerad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, front med 2 lådor samt skåpsdörr,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Kepsar, 5 st, textil och läder, 1900-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti julgransprydnader mm, förgylld metall, Georg Jensen,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
De Poli, Paolo (& Gio Ponti?), vas, emaljerad koppar, hamrad yta, dekor i violett,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Okänd designer för AB Lidköpings Porslinsfabrik, skulptur, porslin, stående Fo-hund, dekor i rött och guld,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 800 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Soffa, skuren och bonad bok, så kallad badkarssoffa,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, relief, stengods i träram, dekor av kattdjur och fågel,
Final bid1,000 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för IMS, Italien, stolar, 6 st, bonad bok,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Vällingklocka, gjutjärn med träbom, 1800-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Munstycken till gassvets, AGA X11 Original,
Est3,000 - 4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd designer för Zanotta, soffa, krom med grå textilklädsel,
Est4,000 - 5,000 SEK
Skåp, allmogearbete, Värmland (?), 1700-talets 2 hälft, dekor av blommor mm, underdel med låda, överdel med skåpdörr samt skrivklaff, bakom vilken inredning,
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Okänd designer, bäddsoffa/futon, ljus, moccaimiterande klädsel,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
Est400 - 500 SEK
Hansen, Adreas för Hadsten Træindustri, rullklaffsekretär, teak, 1970-talets mitt, front med 3 lådor samt rullklaff, bakom vilken små lådor och rum, skrivskiva med bordeauxfärgat läder,
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Hansen, Adreas för Hadsten Træindustri, armstol teak, 1970-talets mitt, sits med bordeauxfärgat läder,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
Est200 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK