Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Systemkamera, Konica TC med extra objektiv, väska och stativ
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fat, fajans, Danmark eller Nordtyskland, 1800-tal, dekor av hus, dia 32 cm, nagg
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, Wanli-stil efterliknande så kallat Kraakporslin, dia 30 cm, lagning
Current bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti kaffekoppar med fat och assietter, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 25 delar
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, nysilver med ivorineskaft, England, 1900-talets 1 hälft, i etui
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sked, sterlingsilver, slät modell, stämplad William Soame London 1756, oidentifierad adlig crest, vikt 75 gram
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Uppläggningsfat, porslin, 1800-tal, tredelat, dekor i guld och grönt, l 30 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av gruvtomte med kristall, l 13 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bokstöd/figuriner, 1 par, porslin, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, 18-1900-tal, h 17 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Thekanna på réchaud, porslin, 1800-tal, delvis förgylld dekor, total h 25 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stort parti smycken, bijouterier mm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Current bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Laub Eberlein, Kirsten för Porsgrund Porselän, figuriner, 2 st, porslin, fåglar, handmålad koboltdekor, h 6 respektive 8 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition, signerad, 17 x 10 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Augustsson, Börne för Åseda, bordslampa, glas, så kallad Börnelampa, dekor i rött underfång
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tuner samt CD-spelare, Atoll, TU80 resp CD100
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Snusdosa, silver, rektangulär med avfasade hörn, invändigt förgylld, otydliga stämplar Uppsala 1842, l 7 cm, vikt 70 gram, bristning
Current bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Rökbord, skuret trä, Asien, dekor av elefanter, modern tillverkning, något öga saknas, diameter 46 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, vägglampa, fur, längd 53 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, "Stripe", höjd 28 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Coasters, 6 st, silver, Finland, 1900-tal, dia 7 - 8,5 cm, total vikt 135 gram, ägargravyr
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Lockask, silver, möjligen Indien, 18-1900-tal, heltäckande dekor av fåglar, växtlighet mm, vikt 165 gram
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Polhemslås, smide och mässing, A L Backlund, Eskilstuna, 1800-talets 2 hälft, modell 6 eller 9, total l 10 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
7 delar allmogesilver; spänne till psalmbok, 2 knappar samt 4 broscher, varav 2 stämplade Carl Kåhre Halmstad (verksam 1784-1817), 3 - 13 cm, total vikt 55 gram
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Theskedar, 4 + 1 + 1, silver, Tyskland, 1800-talets 1 hälft, total vikt 65 gram
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Militära medaljer, 8 + 1 st, silver, total vikt 120 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern/Christineholm, matservis, ca 50 delar, Marianne, bl a 11 mat-, 12 djupa tallrikar samt 12 assietter
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Okänd designer, bordslampa, mässing och röd glaskupa, höjd 49 cm
Current bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa, höjd 40 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tilgman, Harry för Tilgmans, skulptur, bemålat lergods, bison, signerad, höjd 20 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Torkhuv, Corla Super Lyx, krom, röd och svartlackerad metall, justerbar höjd, cirka 150 cm, slitage
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK