Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Collier, sötvattenspärlor med lås i 18 karat rödguld, guldvikt cirka 1 gram, defekt
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3 delar silver; vas samt 2 dosor (1 defekt), total vikt 190 gram
Current bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Ring, 14 karat rödguld med 2 vita stenar, 1800-tal, utländska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 4,1 gram
Current bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Kauppi, Elis för Kupittaan Kulta, Åbo, ring, sterlingsilver med 2 kulslipade chrysopraser, innerdiameter, 18 mm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hvorslev, Theresia för Alton, Falköping, hänge med kedja, brons, signerat, dia 5 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Minowa, Etsuko för Nordisk Kokusai AB, ring, sterlingsilver, stämplad Sundbyberg 1977, innerdiameter 16 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver med glasfluss, så kallat bunadssmycke, stämplat Magnus Aase, Bergen, medföljer brosch med hängen silver, dia 6 respektive h 9 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Klackring, 18 kara rödguld med hematit, stämplad Ateljé Bern Landskrona 1963, vikt 7,4 gram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kedja med 3 hängen, 18 karat rödguld, symboler för Tro, Hopp och Kärlek, utländska stämplar, total vikt 2,4 gram
Current bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd designer för Ceson, ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om total 0,05 carat enligt gravyr, stämplad Göteborg, innerdiameter 11 mm, vikt 1,9 gram
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Svärdsorden (RSO), h 2,5 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti silver, Tyskland, Norge och Sverige, total vikt 230 gram
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Thörn, Thure, skulptur, patinerad brons, Sommarflickor, signerad och numrerad 12/15, h 40 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti guld, 18 karat; hänge, örhänge med tsavorit (?), klockboett samt 2 örhängen, total vikt 12,4 gram, skador
Current bid6,000 SEK
Est6,500 - 700 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i grönt, 240 x 170 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
4 delar glas, bland annat 3 delar Katarina Löfström, höjd 15-25 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, skålfat, pressglas, art-déco, 1920-tal, dekor av fjärilar, längd 35 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Pastejterrin och honungsburk, keramik, bland annat Pillivuyt, längd 9-25 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bertil Vallien, vas, Rainbow, höjd 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
4 delar modern keramik, Rörstrand, 1950-60-tal
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Taklampa, 3-delad, teak, rökfärgade lampkupor, diameter 48 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Taklampa, 50-60-tal, mässing, bakelit och glas, 3 ljuspunkter, höjd 52 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Boda Åfors, olje/vinägerkannor, 1 par, glas med naturkork, etikettsignerade, h 23 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Holth, Ivar T, egen verkstad, Oslo, brosch, silver med blå emalj, geometrisk form, l 6,5 cm, medföljer 2 örhängen, dito, dessa stämplade Einar Modahl Oslo
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
4 silvermynt; 20 Lire Italien 1927, 1 $ USA 1887, 2 Kroner Danmark 1930 samt så kallad Maria Thersiathaler, total vikt 85 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti vinylskivor, LP, EP samt 10", samtligt Marilyn Monroe
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Svensson, Roland, färglito, Vaxholmsbåt i is, signerad, synlig pappersstorlek 15,5 x 11 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, Kallskär, signerad, synlig pappersstorlek 15,5 x 11 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Damcykel, Marvis Solhaga Classic 3, framstår i närmast nyskick
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Huss Wallin, Mona, litografi, kustmotiv, signerad, daterad 1997 och numrerad 20/450, synlig pappersstorlek 53 x 38 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK