Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Include closed lots
2d 21h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
Agnell, Olle, olja, "Vårallé I", signerad, 71 x 56 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål på fot, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", modellnummer A14, signerad och daterad "S" (1949), handsignerad och etikettmärkt, h 13 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
2d 21h
Prucha, Gustav, olja, marknadsscen, signerad, 59 x 80 cm
Starting bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,600 SEK
2d 21h
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, kristall, "Crystal Movement", polykrom dekor, signerad, h 25 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
2d 21h
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
2d 21h
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray", design 2002
Starting bid6,000 SEK
Est7,000 - 7,500 SEK
2d 21h
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 21h
Starting bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
2d 21h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Matta, old Ghom, 200 x 115 cm
Matta, old Ghom, 200 x 115 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 21h
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-tal, svenska importstämplar, höjd 19 cm
Current bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 21h
Spegel, mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets början, dekor av tandsnitt mm, h 156 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 21h
Matta, semiantik Kirman, 195 x 145 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 21h
Ljusstakar 1 par, mässing Skultuna Bruk No 87, höjd 17 cm,
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 21 cm, liten bottennagg
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 21h
Flüggen, Gisbert, akvarell och tusch, mansporträtt, signerad och daterad 1849, synlig pappersstorlek 26 x 20 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 21h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Okänd konstnär, 1800-tal, man med remmare, 27 x 21 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
Okänd konstnär, akvarell, komposition, fritt efter Kandinsky, signerad Pal (?), pappersstorlek 48 x 35 cm
Starting bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
2d 21h
Carlson, Arvid, blyerts, vilande akt, signerad, synlig pappersstorlek 13,5 x 16,5 cm, tejpmärken
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 21h
Carlson, Arvid, blyerts, ladugård, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 21h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
2d 21h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 21 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 21h
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, bronserad metall på träsockel, h inklusive lampskärm 60 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad KE och daterad 58, 55 x 63 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 21h
Okänd designer, bordslampa, nysilver, art-déco, 1920-tal, dekor av delfiner, total h 27 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 21h
2 delar silver, lappsked, Juhls Kautokeino respektive miniatyrstol, möjligen pseudo-Hanau, total vikt 80 gram
Current bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 21h
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 21h
Carlson, Arvid, blyerts, hus i landskap, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15,5 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 21h
Böcker, 'Min skattkammare', 12 bd, 1900 talets mitt, slitage
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 21h
Esbensen, Bjarne, olja, "Iris og kat", signerad och daterad 1984, 50 x 61 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 21h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 18 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK