Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Allard, Gunilla för Lammhults, rullbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago", design 2001, dia 53 cm
Current bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 30/30, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, blomster, signerad och numrerad 325/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Norrman, Lars, olja, interiör med arabisk kvinna, signerad, 17 x 51 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindström, Bengt, färglito, komposition, signerad och numrerad 112/130, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, blomster, signerad och numrerad 225/1750, synlig pappersstorlek 76 x 58 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "L'Atelier", ed Mourlot 1975, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Current bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, höjd 78 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lind, Axel, olja, "Flickorna på Skagen", signerad, 71 x 86 cm, dukskada
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, höjd 21 cm, fyllda
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Lunch i trädgården", signerad och numrerad 28/460, synlig pappersstorlek 48 x 67 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Stångmärket" 1940-tal, signerad och numrerad 30/90, synlig pappersstorlek 29 x 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, "Brudens Brudgum", ur "kärlekens Labyrint", ed Hedenius Editions/Fata Morgana 1996, signerad och numrerad 247/380, pappersstorlek 34 x 45 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Maréng, Marianne Bos, akvarell, amaryllis, signerad och daterad -87, 74 x 56 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Le Marchand d'Estampes", ed Mourlot 1975, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Dans le jardin", ed Mourlot, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Dragspel, Traviata, medföljer låda
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3 delar sameslöjd, renhorn mm, 2 konservöppnare samt eldstål
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5 delar läderarbeten, påsar mm, sameslöjd, framstår oanvända
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Double coaster, sterlingsilver och valnöt, England, George III, stämplad Robert Hennell I London 1789, dubbla, oidentifierade crests, längd 18 cm, mittstång saknas
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, cigarettburk, sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplad Halmstad 1991, längd 9 cm, vikt 150 gram
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, silver, kulhamrad modell, stämplad, diameter 10 cm, vikt 103 gram
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 15 - 21 cm
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1993, normalt bruksslitage
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Leon, May K, litografi, handkolorerad, golfboll med mygga, signerad och numrerad 11/50, synlig pappersstorlek 56 x 37 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Leon, May K, färglitografi, "Den förste golfaren", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 43 x 43 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Persson, Ove, litografi, gårdsauktion, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Persson, Ove, litografi, "Sommarlov 1933", signerad och numrerad 357/360, synlig pappersstorlek 36 x 52 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti LP-skivor, ca 15 st, bl.a Elvis, Procol Harum, ABBA, Hendrix mm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK