Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sandlund, Arne, olja, komposition, signerad och daterad 1986, 55 x 46 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lodström, Georg, olja, "Från Åsöberget", signerad och daterad -49, 38 x 46 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Wallin, Ellis, olja, "Seglet", signerad, a tergo daterad 1947, 33 x 22 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kessle, Gun, linoliumsnitt?, "Svarta tält, Afghanistan", signerad och numrerad 4/20, synlig pappersstorlek 17 x 37, bär dedikation
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Svensson, Roland, litografi, "Gamla Oxelösund i månsken", signerad och numrerad 111/200, synlig pappersstorlek 40 x 50 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, svenska stämplar, innerdiameter 20 mm, vikt 3,7 gram
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Parti silver, skedar, bägare mm, total vikt 300 gram
Current bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld, slät, svenska importstämplar, innerdiameter 12 mm, vikt 1,8 gram
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jakobsson, Hans-Agne, Markaryd, bordslampa, mässing, modell B 260, höjd 64 cm
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Lensdorf, Andreas, olja, Grimsholmen (Boberg), signerad, 65 x 70 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, old persisk galleri, 400 x 85 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gavik, Tage, olja, kustparti, signerad, 50 x 71 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Axell Thoor, Harriet, olja, "Räkna mitt hjärtas slag", signerad, 92 x 73 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Magrotti, Ercole, olja, Gardasjön, signerad, 30 x 40 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Stilleben 2", signerad, 33 x 30 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Magnusson, Gillis, olja, motiv från gamla Förlösavägen, signerad och daterad -43, 39 x 52 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, mat- kaffe och theservisdelar, porslin, Koka Blå, design 1953, ca 35 delar
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Karaff med propp, glas med silverfattning, stämplad Erik Nilsson Halmstad, h 23 cm, ägargravyr
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tantalus, ek med mässingsbeslag, tre glasflaskor, längd 35 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Miniatyrurna, silver, empirestil, Hanau, sekelskiftet 1900, medciformad, stämplar J Neresheimer & Söhne, h 11 cm, vikt 115 gram
Current bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Bägare, silver, graverad dekor, stämplad Carl Neuendorff Karlskrona 1881, h 7 cm, vikt 40 gram
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Gudhjem, Bornholm, otydligt signerad och daterad -70, 32 x 54 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Högtalare, Yamaha, 1 par, NS-555, förefaller oanvända i originalförpackning
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
König, 2.2 högtalarset, oanvänd i originalförpackning
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hemmabiosystem, Grundig, Scenos, 5.1, förefaller oanvänd i originalförpackning
Starting bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bluray-spelare, Sony BDP-S1700, oöppnad i oriiginalförpackning,
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK