Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Parti frimärken, huvudsakligen Sverige, delvis postfriska
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, storkpar, 29 x 38 cm
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, medföljer spö
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, Nyslott, askfat, silver, signerat, längd 9 cm, vikt 160 g
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för BH Edlunds Silverfabrik, vas, tenn, dekor av blommor, stämplad, höjd 19 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ebbe, Axel, etsning, "Eva", signerad, synlig pappersstorlek 36 x 44 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Gustavsson Arvé, Arvid, olja, landskap, signerad, 40 x 59 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silvermynt, vikt 217 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, höjd 41 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, slipad kristall, signerad, diameter 22 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Palme, Einar, olja, vinterlandskap, signerad, 47 x 61 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil, 3 delar glas, höjd 13 - 17 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tomula, Esteri för Arabia, skålfat samt vas, höjd 3 - 11 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, Sabsewar, 335 x 245 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vaser, 3 s, blå glasmassa svart-vit dekor, "Liquorice", signerade, h 12 - 20 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Pakistan 235 x 175 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Brasset, mässing koppar och järn
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, signerade, varierande storlekar
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Stilarmaturer, Tranås, bordslampor, 1 par, glas och palisander, höjd 46 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Nachtmann, vinglas, 7 st, kristall, slipad dekor, färgad kuppa, höjd 19 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, väggur, batteri, vitlackerad metall, diameter 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Änglabukten (Baie des Anges)", signerad, synlig pappersstorlek 90x68 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, Portalen, signerad och numrerad HC XXXXVII/LX, synlig pappersstorlek 44 x 54 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Alvar, Suñol, färglito, komposition med duva, signerad och numrerad PA III/XXV, synlig pappersstorlek 66 x 52 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Rosenthal, Phillipp för Rosenthal, vas, porslin, dekor i guld och kobolt, målarsignatur (?) Meyer, h 16 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Hamadan, 160 x 100 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mendinni, Alessandro för Alessi, korkskruv, nylon och stål, "Anna G", h 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par, alabaster, Italien, 1900-talets mitt, h inklusive skärmar 65 cm, någon lagning
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Gula villan", signerad och numrerad 145/260, synlig pappersstorlek 31 x 44 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK