Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, svart glasmassa, signerad, höjd 26 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nilsson, Anne för Kosta Boda, vas, vit glasmassa, "Duo", etsad dekor av blommor och blad, signerad, höjd 32 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, skålar, 3 st, glas, "Mine" resp "Tulip", signerade, diameter 13-17 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Keinen, Imao, träsnitt, fåglar i träd, plansch 30 ur No Kacho Gafu, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Kaukasus, 95 x 65 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, "Zvizz", rött samt klarglas, höjd 33 cm, i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", efter original vid Strandvägen i Huskvarna, höjd 15 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jordglob, Janus, höjd 43 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Lensdorf, Andreas, olja, "Lyrisk sommar, naturdikt XII", signerad, 70 x 32 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Jonson, Sven, litografi, "Stenbrottet", signerad och numrerad 196/260, synlig pappersstorlek 35 x 45 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti theskedar, silver, Ceson, 1900-tal, total vikt 110 gram
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Saltkar, 1 par, 800/1000 silver, ovala med kulhamrad dekor, l 7,5 cm, total vikt 40 gram
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Ulferts, matbord med 6 stolar, vitlackerad trä, bord längd m 1 iläggsskiva 202 cm, klädsel med mindre fläckar
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Boêthius, Lars, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Apoteksflaskor, 2 st, brunt glas, höjd 24-34 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Giovanni, Stefan för Magis, barstolar, 1 par, "Bombo chair", vit plast och aluminium, höj/sänkbara, höjd ca 85 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljungström, Carl, pastell, "Blåmesar", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lassen, Mogens för By Lassen, skål, Kubus samt ljusstake, vitlackerad metall, höjd 7 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, signerad och numrerad 97/99, synlig pappersstorlek 48 x 62 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Linderholm, Lena A, kanna, glaserat lergods, signerad, höjd 18 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, surrealistisk strandkomposition, signerad och numrerad HC 10/20, 28 x 58 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, Ankare, signerad och numrerad 122/260, 33 x 50 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med golfare, signerad och numrerad 150/150, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med ansikte och fåglar, signerad och numrerad 40/175, pappersstorlek 44 x 30 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Zielecki, Jan, litografi, äpple vid sjö, signerad och numrerad 79/190, synlig pappersstorlek 44 x 53 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Ove, litografi, bygata, signerad och numrerad 301/360, synlig pappersstorlek 41 x 50 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, Haga, vikt 175 gram
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK