Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Include closed lots
2d 16h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 16h
Nilsson, Anne för Kosta Boda, vas, vit glasmassa, "Duo", etsad dekor av blommor och blad, signerad, höjd 32 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Ulrica Hydman-Vallien, skålar, 3 st, glas, "Mine" resp "Tulip", signerade, diameter 13-17 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Keinen, Imao, träsnitt, fåglar i träd, plansch 30 ur No Kacho Gafu, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Matta, semiantik Kaukasus, 95 x 65 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, "Zvizz", rött samt klarglas,  höjd 33 cm, i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", efter original vid Strandvägen i Huskvarna,  höjd 15 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Jordglob, Janus, höjd 43 cm
Jordglob, Janus, höjd 43 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 16h
Parti theskedar, silver, Ceson, 1900-tal, total vikt 110 gram
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 16h
Saltkar, 1 par, 800/1000 silver, ovala med kulhamrad dekor, l 7,5 cm, total vikt 40 gram
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 16h
Okänd designer för Ulferts, matbord med 6 stolar, vitlackerad trä, bord längd m 1 iläggsskiva 202 cm, klädsel med mindre fläckar
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 16h
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
2d 16h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
2d 16h
Boêthius, Lars, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Apoteksflaskor, 2 st, brunt glas, höjd 24-34 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Giovanni, Stefan för Magis, barstolar, 1 par, "Bombo chair", vit plast och aluminium, höj/sänkbara, höjd ca 85 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
2d 16h
Ljungström, Carl, pastell, "Blåmesar", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Lassen, Mogens för By Lassen, skål, Kubus samt ljusstake, vitlackerad metall, höjd 7 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
2d 16h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
2d 16h
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med golfare, signerad och numrerad 150/150, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med ansikte och fåglar, signerad och numrerad 40/175, pappersstorlek 44 x 30 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Zielecki, Jan, litografi, äpple vid sjö, signerad och numrerad 79/190, synlig pappersstorlek 44 x 53 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Persson, Ove, litografi, bygata, signerad och numrerad 301/360, synlig pappersstorlek 41 x 50 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Kaffeskedar, silver, 12 st, Haga, vikt 175 gram
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
2d 16h
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2d 16h
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK