Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Include closed lots
12h 46m
Armring, 18 karat rödguld, slät modell, stämplad Gustav ljung Lund, l 6,5 cm, vikt 15,7 gram
Current bid7,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
12h 46m
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Curt Hallberg Köping 1973, l 40 cm, vikt 49,6 gram (!)
770
Current bid24,000 SEK
Est26,000 - 28,000 SEK
12h 46m
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Segir AB Köping 1964, l 19 cm, vikt 61,3 gram (!)
771
Current bid34,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
12h 46m
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Curt Hallberg Köping 1968,  l 42 cm, vikt 20 gram
Current bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
12h 46m
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Kronometer Stockholm, schweizisk kontrollstämplel, länk i förgylld metall, total vikt 66,8 gram
Starting bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
12h 46m
Armband, 18 karat rödguld med färgade stenar, l 19 cm, svensk importstämpel, total vikt 11,8 gram
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
12h 46m
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampa, h 28 cm
775
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
Okänd designer, vaser, 1 par, keramik, Kina, modern tillverkning, h 37 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
12h 46m
Okänd designer för Vistaholm, lampbord, teak och bok, "Lill Per", längd 60 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Strinning, Nils, bord, teak och metalltråd, String, Längd 63 cm
Current bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Parti theskedar, silver, bland annat Prinsess, total vikt 330 gram
Current bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
12h 46m
Fickur, 14 karat rödguld, Viking, 1900-talets början, dia 5 cm, total vikt 82,3 gram, initialer OP eller PO, medföljer etu9 samt kedja i förgylld metall
Current bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
12h 46m
Okänd konstnär, olja, jaktscen, signerad S Winge?, daterad -77, 33 x 41 cm
781
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Öhdén, Arne, olja, motiv från Paris, signerad och daterad -48, 42 x 34 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Current bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
12h 46m
Okänd designer, taklampa, gjuten aluminium, "Gunborg", dia 47 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
Parti dukar, underlägg mm, bland annat damast
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Magnus, Carl, litografi, komposition, signerad, daterad -79 och numrerad 47/350, synlig pappersstorlek 38 x 30 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Olson, Axel, litografi, komposition med mussla, signerad och numrerad 16/260, synlig pappersstorlek 39 x 56 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
Ortvad, Erik, litografi, komposition med klocka, signerad, daterad -77 och numrerad EA 43/50, synlig pappersstorlek 36 x 59 cm
789
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Olson, Erik, färtgräsnitt, Julbudskap, signerad , daterad 1962 och numrerad 39/300, 50 x 35 cm, detta är Olsons enda träsnitt
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
12h 46m
Okänd designer för Ballina, Holland, barstolar, 1 par, rostfritt stål med brun läderklädsel, modell 85EL
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
12h 46m
Huberger, Tugomir, tryck på duk, stilleben, signerad i trycket, 32 x 99 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Stage, Mads, 6 vinglas samt 6 ölglas
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Stage, Mads för Imerco, jaktservis, 22 delar, porslin, dekor av villebråd
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
Linnedukar, 4 st, Almedahls, oanvända samt 12 servietter, dito
795
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Parti nysilver och rostfritt, Gense mm
796
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
12h 46m
Theskedar, 10 st, silver, W A Bolin modell F, medföljer, 3 kaffeskedar modell A, stämplade Stockholm, total vikt 260 gram
797
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
12h 46m
Theskedar, 11 + 1, silver, svensk spetsig modell, tottal vikt 175 gram, i etui
798
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
12h 46m
799
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
12h 46m
800
Starting bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
12h 46m
Aftonväska, reliefpräglat läder, Emporio Armani, l 28  cm
801
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
12h 46m
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -63, 80 x 122 cm
802
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Gierow, Gösta, litografi, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
803
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Nilsson, Nils-Erik, olja, ängsstig, signerad, 33 x 24 cm
804
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Semenova, Olga, olja, stående kvinna, signerad, 50 x 50 cm
805
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
12h 46m
Dyrlund, Sven, vinkelskrivbord, palisander, underrede med hurts och lådor, 200 x 180 cm
806
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
12h 46m
Saxofon, mässing, CG Connecticut, i låda märkt Choice of the Artists
807
Current bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
12h 46m
Arkivskåp, fur, 1900-talets mitt, bredd 95 cm
808
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
809
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
810
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
Koffert, sekelskiftet 1900, längd 61 cm
811
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Koffert, sekelskiftet 1900, längd 113 cm
812
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Rullbord, bonad björk med glasskiva, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
813
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
12h 46m
Malmström, Hedvig, olja, stående akt, signerad, 135 x 85 cm
814
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
12h 46m
Malmström, Hedvig, olja, knoppande träd, signerad, 92 x 73 cm
815
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
12h 46m
Matta, semiantik/antik Kashgai (?), 280 x 110 cm, visst slitage
816
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK