Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Est400 - 500 SEK
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ploug, Jörgen, olja, vårlandskap, signerad och daterad 1923, 50 x 69 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
Est400 - 500 SEK
Matservisdelar, Jonson bros, gamebird, 8 tallrikar samt uppläggningsfat, längd 41 resp 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Matservisdelar, Jonson bros, Fish resp Seafare, ca 15 delar, bl.a 10 tallrikar, uppläggningsfat längd 40 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 500 SEK
Parti klockdelar, 1 låda
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, old Hamadan, 145 x 100 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
Est400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
Est600 - 700 SEK
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Est1,300 - 1,400 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, antik Teke Turkmen, 155 x 120 cm
Est500 - 600 SEK
Matta, semiantik Teke (?), 295 x 215 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
Est500 - 600 SEK
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, semiantik Kirman, 285 x 185 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, strandmotiv med fyr, signerad, 24 x 24 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition med siffror, sign o numr 32/60, 58 x 46 cm
Est900 - 1,000 SEK
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindström, Bengt, utställningsaffisch, offset, signerad med dedikation, synlig pappersstorlek 69 x 45 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
Est500 - 600 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
Est500 - 600 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Brushanen", signerad och daterad 2003, 95 x 61 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, “Exode volé au ciel du Sinaii", signerad och numrerad 92/200, pappersstorlek 57 x 77 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, “La Dame Qui Jongle", signerad och numrerad 52/310, pappersstorlek 60 x 90 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, tot längd 120 cm
Est300 - 400 SEK
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Falkenbergssand i skorna", signerad och daterad -93, 90 x 120 cm
Est500 - 600 SEK