Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
Est300 - 400 SEK
Bok; Rudbeck, Olof d y, "Iter Lapponicum", tom I-II samt portfölj och (tom) vinflaska(!), ed René Coeckelberghs 1987
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
Est300 - 400 SEK
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, majolika, sekelskiftet 1900, diameter 22 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
Est400 - 500 SEK
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
Est4,200 - 4,400 SEK
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skjortknappar 14 karat
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stolar, 1 par, delvis bemålat trä, så kallade "Trafalgar Chairs", Stockholmsarbeten i biedermeier, stämplade IPG för Johan Petter Grönvall (verksam 1816-1849)
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, innerdiameter 18 mm, otydliga svenska stämplar, vikt 2,1 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Slaglåsrevolver, Colts Patent, 1800-talets mitt, europeisk tillverkning, nummeridentisk 3569, hane spänner men cylinder slirar, l 24 cm, slitage,
Est3,200 - 3,400 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
Est400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, olja, Vårflickan, signerad, 100 x 78 cm
Est800 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
Est500 - 600 SEK
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i gått, signerad, l 16 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silverskedar, vikt 155 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Kedja 14 karat rödguld, lås ej guld, vikt 6,3 gram
Final bid2,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
Est500 - 600 SEK
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Est900 - 1,000 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, modell 3241, dezsign 1968, slitage, rygg med reva
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Velcic, Zdenko, blandteknik, komposition, signerad och daterad 2003, synlig pappersstorlek 39 x 51 cm
Est300 - 400 SEK
Ipsen, Poul Janus, mapp med 6 litografier, kompositioner, signerade EA, ed Galerie Moderne Silkeborg, synlig pappersstorlek 30 x 22 cm
Est300 - 400 SEK
Saxofon, Schöneek, i låda
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hickman, Walter för Kosta Boda, glas, "Pippi", 7 grogg, 6 vatten, 8 seltzer samt 7 whiskey, höjd 7 - 18 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK