EN
Loading...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
626
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
627
Okänd designer, stol, kromat stål samt vaxat snöre, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
628
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
629
Okänd designer för Tronhill, stolar, 5 st, kromade ben, blå klädsel, "Horo visitor", etikettmärkta
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
630
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
631
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
632
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
633
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla, svarta marmoskivor, h 67 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
634
Byrå, palisander med flera träslag och grå marmorskiva, gustaviansk stil 1900-talets mitt, b 84 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
635
Poudreuse, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, invändig, uppfällbar spegel, b 66 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
636
Schouboe, Pablo, olja, "Et snaevert Pas" - motiv från Sydamerika, signerad, a tergo etikett från Kunsthallen, 25 x 30 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
637
Okänd konstnär, batiktryck, sign Nenna (?), 123 x 119 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
638
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
639
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
640
Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, ljus beige konstläderklädsel på kromad fot
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
641
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
642
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
643
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
644
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 8 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
645
Okänd designer för Inredningsform, stolar, 6 st, svartlackerat böjträ på benställning av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
646
Matta, semiantik Ersari, 325 x 240 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
647
Salvadó, Ernesto, blandteknik, ansikte, a tergo daterad 4/6 -67, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
648
Jönsson, Berhard efter Nilsson, Johannes (Gyltigemålaren), bonadsmålning, 67 x 235 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
649
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
650
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
651
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
652
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
653
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
654
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 72 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
655
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
656
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
657
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
658
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
659
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffbord, rotfaner, Swedish Grace, l
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
660
Shamshir i balja, Indo-persisk, 18-1900-tal, längd 94 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
661
Sabel i balja med sabelkoppel, Österrike-Ungern, 18-1900-tal, anlupen, längd 91 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
662
Sabel i balja med portépé, Preussen, 18-1900-tal, etsad klinga med Hohenzollerns vapen, längd 103 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
663
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord, teak, dia 115 cm, iläggsskivor saknas
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
664
Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
665
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
666
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
667
Olson, Erik, färglitografi, "Sökaren (alltid på väg)", signerad och numrerad 185/310, daterad 1973, synlig pappersstorlek 47 x 35 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
668
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 6 st, Campus, klädsel i röd sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
669
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
670
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 6 st, Campus, klädsel i röd sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
671
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 6 st, Campus, klädsel i röd sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
672
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
673
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, skada, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.