EN
Loading...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
674
Sabel för tungt kavalleri, Österrike-Ungern, 18-1900-tal, längd 99 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
675
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:e (1) storleken, Gustav V, band saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
676
Toradar, snäpplås, Osmanska riket, anlupen, kompletterad, längd 115 cm
Final bid4,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
677
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 5 st, Campus, klädsel i grå sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
678
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 6 st, Campus, klädsel i grön sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
679
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 4 st, Campus, klädsel i grå sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
680
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 6 st, Campus, klädsel i grön sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
681
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 4 st, Campus, klädsel i röd sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
682
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 5 st, Campus, klädsel i grön sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
683
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
684
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, bronserad metall på svärtad träsockel, "Le Depart", h 35 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
685
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
686
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
687
Parti medaljer, Preussen
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
688
Sabelhänge, svart läder med mässingsbeslag, Tyska Riket, sekelskiftet 1900, 1 beslag saknas, längd 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
689
Machete i textilbalja, smide och nylon, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 59 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
690
Kandinsky, Vasilij, efter honom, mapp med 6 offset, ed Galerie Hybler 1963, numrerade 26/100, pappersstorlek 41 x 31 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
691
Skulptur, förgylld gips, Nefertite, h 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
692
Tersol Potel, François, olja, "Le scarabé...", signerad och daterad 1978, 36 x 46 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
693
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 276/310, synlig pappersstorlek 50 x 64 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
694
Gervasio, Bernardo, efter, skulptur, förgylld gips på träsockel, "Påskliljan", h inklusive sockel 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
695
Nyborg, Anders, efter, poster, serigrafi på offset, 1992, synlig pappersstorlek 84 x 52 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
696
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
697
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
698
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
699
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
700
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
701
Dahomey (Benin), mynt, finsilver, 1000 Francs 1971, vikt 51,5 gram
Final bid350 SEK
Est350 - 400 SEK
702
Parti mynt mm, delvis silver, total silvervikt cirka 175 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
703
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
704
Matta, semiantik persisk, 190 x 125 cm, visst slitage
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
705
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
706
Okänd konstnär, applikation/collage, komposition, monterad i vitlackerad låda, totalt mått 70 x 70 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
707
Frydensberg, Carl, olja, italiensk stadsbild med kyrka, signerad och daterad 1922, 25 x 36 cm
Final bid150 SEK
Est500 - 600 SEK
708
Sturluson, Haukur Dór, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/150, synlig pappersstorlek 73 x 54 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
709
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
710
Smith, Hans Ludvig, olja, hedlandskap, signerad, 34 x 58 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
711
Serra y Auqué, Enrique, olja, motiv från de Pontinska träsken, signerad, 41 x 60 cm, smärre lagningar
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
712
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, mansporträtt - efter äldre förlaga, 24 x 20 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
713
Armring, stel, 18 karat rödguld, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö, innerdiameter 7 cm, vikt 14,6 gram
Final bid7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
714
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, ringformade, svenska importstämplar 1925, total vikt 2,1 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
715
Hänge, 18 karat rödguld, kulformat, oidentifierade stämplar, dia 17 mm, total vikt 5,1 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
716
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
717
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
718
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
719
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
720
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
721
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.