24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, champagneglas, 18 st, modell "B6", slipad dekor av stjärnor, h 18 cm
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, 25 st , modell "B6", slipad dekor av stjärnor, selters, likör- samt starkvinsglas
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti glas; Kosta Boda/Boda Nova, 11 cognacskupor, 7 ölglas samt 10 snapsglas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5 delar rostfritt stål, Georg Jensen, ljusstakar, bland annat Bloom och Seasons
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, 8 champagne- samt 11 ölglas, 'Chateau', design 1981
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti konstglas, 6 delar, bland annat Bertil Vallien och Paul Hoff
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Rosendahl för Hermann A Kähler, vas, glaserat lergods med silverränder, "Omaggio", signerad, höjd 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 140 x 100 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Persisk med bönenisch, 100 x 60 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan (?), 90 x 65 cm
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Bachtiari, 250 x 170 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Heby, Tore, olja, pojkporträtt, signerad, 65 x 46 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, ergonomisk stol, böjträ, Variable
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
Est500 - 600 SEK
Spegel, bemålat trä och bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, flankerande lotuskolonetter, h 80 cm, renoverad
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Snapplåsgevär, så kallat Kabylgevär, arabiskt kulturområde, 17-1800-tal, l 108 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Est600 - 700 SEK
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Est600 - 700 SEK
Bordslampa, krom och brunlackerad metall, h 52 cm
Est400 - 500 SEK
Sadel, Stubben
Est1,100 - 1,200 SEK
Sadel, Kiefer
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti konstglas; 2 delar Tulip, Ulrica Hydman Vallien, 1 ljusstake Kjell Engman samt 1 vas, Favor
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Falander, Ida, xylografier, 7 st, ur "Berättelser ur Svenska Historien" cirka 1880, i samtida träramar, synlig pappersstorlek 19 x 13 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kärl med lock, laggat trä med metallbeslag, allmogearbete, 1800-tal, h 25 cm
Est300 - 400 SEK
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, modell snarlik Flora Dania. genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj för långvarig trogen tjenst, sannolikt Karl XIV Johan (1818-44), med original rosett
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, marmeladburk med lock och underfat, glaserat flintgods, 1920-30-tal, fat dia 19 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti myntkassetter, -kuvert mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sedel, 500 Rubel, Nikolaj II 1912, framstår närmast ocirkulerad
Est400 - 500 SEK
Stort parti mynt, sedlar, FDC mm
Final bid2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833, graverad av Carl Mellgren, vikt 38 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652, myntort Säter
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, Danmark, 13 st, 2 kroner, 18-1900-tal, total vikt 195 gram
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd spansk konstnär, olja, "Bailadores en caliente", signerad och daterad 1977, 30 x 25 cm
Est300 - 400 SEK
Numismatik, 4 bd; Sveriges besittningsmynt, Svensk myntförteckning 1818-1988, Den svenska mynthistorien 17191818 samt Sveriges och dess besittningars guldmynt och riksdaler
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljuskrona, mässing, 8 ljusarmar, h 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nordenstam, Astrid, gouache (?), "Vågspel i det inre", signerad, synlig pappersstorlek 51 x 74 cm
Est600 - 700 SEK