Loading...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Closed
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm
578
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
579
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Else-Maj, färglito, Lofoten, signerad, daterad -86 och numrerad 84/275, synlig pappersstorlek 58 x 67 cm
580
Johansson, Else-Maj, färglito, Lofoten, signerad, daterad -86 och numrerad 84/275, synlig pappersstorlek 58 x 67 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
581
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
582
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
583
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Leon, May K, offset, nattpromenad, signerad och daterad 1982 i trycket samt numrerad 196/200, pappersstorlek 50 x 70 cm
584
Leon, May K, offset, nattpromenad, signerad och daterad 1982 i trycket samt numrerad 196/200, pappersstorlek 50 x 70 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad och numrerad EA, pappersstorlek 63 x 47 cm
585
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad och numrerad EA, pappersstorlek 63 x 47 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad, pappersstorlek 63 x 47 cm
586
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad, pappersstorlek 63 x 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Leon, May K, lito, Kathrine Hepburn, numrerad 1/10, pappersstorlek 63 x 47 cm
587
Leon, May K, lito, Kathrine Hepburn, numrerad 1/10, pappersstorlek 63 x 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Leon, May K, färglito, dansande par, numrerad HC, pappersstorlek 63 x 47 cm
588
Leon, May K, färglito, dansande par, numrerad HC, pappersstorlek 63 x 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll",  djuphäftad, grön klädsel
589
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll", djuphäftad, grön klädsel
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
590
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
591
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 245 x 165 cm
592
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 245 x 165 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
593
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
594
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
595
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
596
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fällknivar, 4 st, metall, så kallade sailors´ knives, 1800-tal, l 11 - 30 cm
597
Fällknivar, 4 st, metall, så kallade sailors´ knives, 1800-tal, l 11 - 30 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
598
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
599
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm
600
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
601
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
602
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
603
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
604
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
605
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
606
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
607
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
608
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
609
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Åkered, Pär, olja, svanar, signerad, 19 x 30 cm
610
Åkered, Pär, olja, svanar, signerad, 19 x 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
611
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
612
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Karlsson, Egon Lennart, olja, "Försommarvy", signerad, 38 x 46 cm
613
Karlsson, Egon Lennart, olja, "Försommarvy", signerad, 38 x 46 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
614
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
615
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
616
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
617
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
618
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
619
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
620
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
621
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti nötknäppare
622
Parti nötknäppare
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
623
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Poster, Tivoli, AL Ofset, Andreasen & Lachmann, Köpenhamn, 85 x 62 cm
624
Poster, Tivoli, AL Ofset, Andreasen & Lachmann, Köpenhamn, 85 x 62 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, antik Afshar, 180 x 145 cm, ställvis slitage
625
Matta, antik Afshar, 180 x 145 cm, ställvis slitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.