24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Else-Maj, färglito, Lofoten, signerad, daterad -86 och numrerad 84/275, synlig pappersstorlek 58 x 67 cm
Est300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Est2,600 - 2,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Leon, May K, offset, nattpromenad, signerad och daterad 1982 i trycket samt numrerad 196/200, pappersstorlek 50 x 70 cm
Est400 - 500 SEK
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad och numrerad EA, pappersstorlek 63 x 47 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll", djuphäftad, grön klädsel
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
Est700 - 800 SEK
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 245 x 165 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
Est500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
Est700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
Est600 - 700 SEK
Åkered, Pär, olja, svanar, signerad, 19 x 30 cm
Est300 - 400 SEK
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Karlsson, Egon Lennart, olja, "Försommarvy", signerad, 38 x 46 cm
Est300 - 400 SEK
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti nötknäppare
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Poster, Tivoli, AL Ofset, Andreasen & Lachmann, Köpenhamn, 85 x 62 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, antik Afshar, 180 x 145 cm, ställvis slitage
Est300 - 400 SEK