24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm
Est600 - 700 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Dahl, Peter, färglito, dansande par, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Dahl, Peter, färglito, Dans, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 40 x 57 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Léon, May K, blandteknik/coupure, kvinna med vinglas, signerad och daterad -03, mått inklusive ram 29,5 x 24,5 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
Est2,200 - 2,400 SEK
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Est600 - 700 SEK
Hjälm, M1, USA, WWII
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Poster, USA, WWII, "Back the Attack, Buy war bonds", 1943, 70 x 51 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Est600 - 700 SEK
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est2,200 - 2,400 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, fur, "Halsa", 1970-tal, längd 140 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, klaffbord, teak/bok, tot längd 170 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
Est600 - 700 SEK
Wörtz, Erik för IKEA, soffbord, ek, 1960-tal, brännstämplat, längd 180 cm
Est400 - 500 SEK
Bender, Lennart för Ulferts, Tibro, matsalsgrupp, teak, bord samt 4 stolar, bord med 2 utdragbara skivor, tot längd xx cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1970-tal, blomsterbord, teak/plåt, längd 50 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
Est500 - 600 SEK
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
Est500 - 600 SEK
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
Est300 - 400 SEK
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
Est40 - 500 SEK
Damarmbandsur Gucci 3000L
Est900 - 1,000 SEK