25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Bestick, 4 delar, sterlingsilver, 3 design Åke Strömdahl, kniv möjligen Kay Bojesens "Grand Prix", stämplade Hugo Strömdahl Stockholm 1962-63
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Supkoppar, 6 + 1, silver, stämplade Tenn och Silver, 1 C G Hallberg, total vikt 135 gram
770
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti skedar mm, silver, total vikt 365 gram
771
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
775
Est18,000 - 20,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Vaser, 2 st, glas, BG Ekeberga, dekor i grönt respektive blått underfång, etikettsignerade, h 46 cm, 1 med slipningar på fot
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
781
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, stämplade GAB Stockholm 1944, h 20 cm, fyllda
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tårtspade, sterlingsilver, genombrutet blad, skaft i Olgaliknande modell, graverad adlig crest, stämplad John Gilbert Birmingham 1862, l 33 cm, fyllt skaft
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hasselberg, Per, efter honom, skulptur, bemålad gips, "Eko", höjd 56 cm, slitage
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Persisk, 310 x 220 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, old Ghom (?), 295 x 200 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
789
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan, 130 x 95 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
Est900 - 1,000 SEK
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm
795
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Persisk galleri, 270 x 65 cm
796
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
797
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Persisk, 70 x 65 cm
798
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
799
Est400 - 500 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 10 st, glas, Fuga, design 1953, dia
800
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless"
801
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
802
Est400 - 500 SEK
Matta, old Persisk, 275 x 185
803
Matta, old Persisk, 275 x 185
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
804
Est1,100 - 1,200 SEK
805
Est400 - 500 SEK
806
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, delvis bemålad gips, Venus födelse, h 28 cm
807
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
808
Est400 - 500 SEK
809
Est1,100 - 1,200 SEK
810
Est600 - 700 SEK
Docka, skuret trä och pastellage, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sidenklänning, äkta hår, h 27 cm, smärre skador, extra huvud medföljer
811
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Leksak så kallad Penny Toy, litograferad plåt och metall, svänghjulsdriven, dam med vagn, Charles Rossignol, omkring 1880, l 14 cm, smärre slitage, lös i fäste
812
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Docksäng, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, utdragsmodell, h 24 cm
813
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
814
Est600 - 700 SEK
815
Est500 - 600 SEK
Stort parti äldre dockmöbler, -porslin, -kläder mm, mestadels 1800-tal, delvis med defekter
816
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK