EN
Loading...
Februariauktion
Auktion:
25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lowest lot number
769
Bestick, 4 delar, sterlingsilver, 3 design Åke Strömdahl, kniv möjligen Kay Bojesens "Grand Prix", stämplade Hugo Strömdahl Stockholm 1962-63
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
770
Supkoppar, 6 + 1, silver, stämplade Tenn och Silver, 1 C G Hallberg, total vikt 135 gram
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
771
Parti skedar mm, silver, total vikt 365 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
772
Okänd designer för Villeroy & Bosch, kaffe- samt matservisdelar, porslin, "Foglia", design 1989, ca 24 delar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
773
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
774
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
775
Miró, Joan, färglito, "Grand Palais" 1974, signerad och numrerad 82/100, pappersstorlek 64,5 x 51 cm, litteratur: Mourlot 942
Final bidNo bids
Est18,000 - 20,000 SEK
776
Miró, Joan, färglito, "Arlequin Circonscrit" 1973, signerad och numrerad 55/75, pappersstorlek 75,5 x 52 cm, litteratur: Mourlot 887
Final bidNo bids
Est18,000 - 20,000 SEK
777
Tobiasse, Theo, färglito, "Grand Parade de Jazz", signerad och numrerad 54/100, pappersstorlek 77 x 57 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
778
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
779
Vaser, 2 st, glas, BG Ekeberga, dekor i grönt respektive blått underfång, etikettsignerade, h 46 cm, 1 med slipningar på fot
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
780
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
781
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
782
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, stämplade GAB Stockholm 1944, h 20 cm, fyllda
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
783
Tårtspade, sterlingsilver, genombrutet blad, skaft i Olgaliknande modell, graverad adlig crest, stämplad John Gilbert Birmingham 1862, l 33 cm, fyllt skaft
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
784
Hasselberg, Per, efter honom, skulptur, bemålad gips, "Eko", höjd 56 cm, slitage
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
785
Moget Schallenberg, Mary, pastell, stilleben, signerad och daterad -54, 54 x 41 cm, lös under passepartout
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
786
Matta, old Persisk, 310 x 220 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
787
Matta, old Ghom (?), 295 x 200 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
788
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
789
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
790
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
791
Matta, old/semiantik Pakistan, 130 x 95 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
792
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
793
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
794
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
795
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
796
Matta, old Persisk galleri, 270 x 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
797
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
798
Matta, semiantik Persisk, 70 x 65 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
799
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, svärtat gjutjärn, dia 10,5 cm, i originaletui
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
800
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 10 st, glas, Fuga, design 1953, dia
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
801
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless"
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
802
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
803
Matta, old Persisk, 275 x 185
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
804
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
805
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, vas, glaserat stengods, organisk form, signerad och etikettmärkt, h 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
806
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
807
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, delvis bemålad gips, Venus födelse, h 28 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
808
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
809
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
810
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
811
Docka, skuret trä och pastellage, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sidenklänning, äkta hår, h 27 cm, smärre skador, extra huvud medföljer
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
812
Leksak så kallad Penny Toy, litograferad plåt och metall, svänghjulsdriven, dam med vagn, Charles Rossignol, omkring 1880, l 14 cm, smärre slitage, lös i fäste
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
813
Docksäng, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, utdragsmodell, h 24 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
814
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
815
Skrin, 2 st, 1 1800-talets slut, märkt Dalarne, lock med kurbitsmåleri, 1 valnötsfanerat, senempire, 1800-talets mitt märkt Anna, detta med smärre fanérdefekt samt 1 kulfot saknad, l 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
816
Stort parti äldre dockmöbler, -porslin, -kläder mm, mestadels 1800-tal, delvis med defekter
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.