25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lowest lot number
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mat- kaffe- samt theervisdelar, porslin, B&G, Lövfald, ca 75 delar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Amulett, halssmycke, metall, textil och läder, Afrika, höjd ca 30 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, diameter 40 cm
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, diameter 41 cm
Est400 - 500 SEK
Elgitarr med fodral, alm (?) med mässingsbeslag, skador
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål/ytterfoder, koppar, invändigt förtent, diameter 44 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bord, oktogonal, vit marmorskiva med intarsiadekor av blommor, Indien (?), 1900-tal, benställning i trä, längd 51 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 55 cm
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggrelief, skuren sten, möjligen Asien, höjd 28 cm
Est300 - 400 SEK
Masker, 2 st, bemålad piper-maché, så kallade Commedia dell'Arte, Italien, 1900-talets 2 hälft
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti masker mm, varierande höjd
Est600 - 700 SEK
höjd 20 cm, skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av djur, signerad och daterad -02, 97 x 47 cm cm
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
Est400 - 500 SEK
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer (Eva Englund?), skål samt skålfat, turkos glasmassa, dia 17 respektive 39 cm
Est400 - 500 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Prydnadskista, svartlackerat trä med mässingsdetaljer och läderremmar, modern tillverkning, längd 36 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, motiv från Bakken, otydligt signerad och daterad -45, 82 x 100 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lampbord, Kina, dekor av kvinnor, inlägg av pärlemor, längd 56 cm
Final bid450 SEK
Est40 - 500 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Teneragruppen, väggrelief av kakelplattor, sammonterade, 32 x 94 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empirestil, 1900-talets mitt, signerad Rudolf Oskarsson Torrböle, Nordmaling, h 83 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kranium, brunbjörn (Ursus Arctos), längd 38 cm
Final bid3,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
Est400 - 500 SEK
Sideboard/bar, svartlackerat trä med benintarisa, Kina, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 97 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golfvagn, Big Max med klubbor Tommy Armour
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Blomsterpiedestal, förgylld metall, 1900-talets 2 hälft, h 57 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, matbord med klaffar, palisander, totalt 135 x 86 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, skål, sterlingsilver, slät på låg fotring, stämplad Lund 1967, dia 13,5 cm, vikt 170 gram, initialer KHG under fot
Final bid4,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Persson, Sigurd, egen verkstad, coaster, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1962, dia 10 cm, vikt 150 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK