25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Herrambandsur, stål, Tissot Automatic, antagligen 1950-60-tal, dia 36 mm,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad, vägglampetter till 1 ljus, 1 par, tenn, stämplade Vetlanda 1946, höjd 37 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, byrå, teak, benställning i bok, 5 lådor, längd 82 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, golvlampa, bonad björk och mässing, 1910-20-tal, höjd 125 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Erik, litografi, "Procession", signerad och numrerad 61/300, daterad 1952, synlig pappersstorlek 39 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skålfat, 2 st ur serien Oas, design 1958, längd 19-30 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, ca 30 delar, kannas lock med nagg
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Katana samt Wakizashi, med baljor, Japan, modern tillverkning, tot längd 104 resp 70 cm, medföljer ställ
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
Est400 - 500 SEK
Tropikhjälm, USA, 1962, längd 35 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt,, 3 lådor, längd 90 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Andersson, Arthur för Wallåkra, golvvas/urna, saltglaserat stengods, signerad, höjd 39 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, höjd 64 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hoffman, V, olja, ålandskap med kyrka, signerad och daterad 1905, 26 x 35 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Okänd designer för Bolia, spegel, Mira, höjd 188 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bestick, dosor mm silver, total vikt 640 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Miniatyrbok i skyddskassett, Esaias Tegnérs Fritiofs Saga, Allhems Förlag Malmö 1959, h 55 mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Uppsala 1964, h 15 cm, 1 fylld
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för CG Hallberg, skrin samt brickor för spelmarker, tenn, stämplad Stockholm 1958, h 9 cm, initialer AB
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Malmö Silver AB, snapsglas, 12 st, silver, slät modell, stämplade Malmö 1961, h 8,5 cm, total vikt 420 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Räknemaskin, rysk "Original Odhnermod 1" (Artithmometer) omkring 1892, nr 2394, l 35 cm, medföljer dokumentation
Final bid7,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bålskål, benporslin, Spode, omkring 1970, kinesicerande dekor i guld mot fond i powder blue, given av borgmästare i Stoke-on-Trent 1970, dia 26 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old persisk, portalmönstrad, 190 x 125 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, old Ghom (?), 180 x 120 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hansen, Severin för Haslev, soffbord, palisander, etikettmärkt, längd 170 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, Kina, 90 x 60 cm
Matta, Kina, 90 x 60 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, 190-talets 1 hälft, höjd 101 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, digital print, kretskort, synlig pappersstorlek 90 x 122 cm
Est400 - 500 SEK
Utställningsaffisch, Miro, Louisiana 98-99, synlig pappersstorlek 39 x 117 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 300 SEK
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kpelie, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Kökshylla med skäppor i flintgods, 1920-30-tal, längd 42 cm
Est300 - 400 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, flaska, mässing med propp i palisander, h 18 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK