Lowest lot number
915
Golvfotogenlampfot, mässing, 1920-tal, höjd 138 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
916
Est600 - 700 SEK
917
Est400 - 500 SEK
918
Byrå, palisander med stenskiva och mässingsbeslag, Lois XV-stil, 1900-talets mitt, njurformad, , 2 lådor, längd 58 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
919
Est400 - 500 SEK
920
Lampetter, 1 par, för 2 ljuspunkter, mässing, rokokostil, 1900-talets mitt
Est200 - 300 SEK
921
Saltstol, förgyllt silver med heltäckande cloissonnédekor, 1900-talets mitt eller 2 hälft,rygg med infattad cabochonslipad sten, oidentifierade stämplar, h 16 cm, vikt 470 (!) gram
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
922
Apoteksflaskor, 5 st, bruntonat glas, höjd 22 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
923
Kaffeservis mm, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
924
6 delar porslin, Rosenthal, dekorer av Björn Wiinblad och Raymond Peynet
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
925
Weiss, Marianne för B&G, figurin, porslin, ”Marianne”, modellnummer 2373, polykrom underglasyrdekor, höjd 14 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
926
Okänd konstnär, olja, kvinna med druvor, signerad Hildebrand, 72 x 66 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
927
Aktiebrev, "The Russian tobacco company", fem andelar om £1, 1915, synlig pappersstorlek 39 x 27 cm
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
928
Okänd designer för BRDR Furbo, Spøttrup, 1950-60-tal, lampbord, teak, tidningsfack i canvas, längd 45 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 600 SEK
929
Ljusstake, brons, barockstil, 1900-talets 1 hälft, balusterformad stam på trepassformad fot, höjd 27 cm
Est400 - 500 SEK
930
Pianobankett, skuren och bonad ek med broderad sits, 1800-talets slut, lyrgavlar, längd 95 cm
Est900 - 1,000 SEK
931
Est1,100 - 1,200 SEK
932
Treschow, Kajsa för Ikea, hylla, lackerat trä och stål, Kavat, design 1989, ouppackad, längd 198 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
933
Est600 - 700 SEK
934
Est400 - 500 SEK
935
Byrå, palisander med intarsia och marmorskiva, 1900-talets 2 hälft, 3 lådor, längd 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
936
Koppel, Henning för Georg Jensen, grytor med lock, stekpannor mm, massiv koppar med rostfria beslag, Taverna, design 1971, diameter 9 - 27 cm, bruksslitage
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
937
Matta, semiantik Afshar(?), 165 x 125 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
938
Hafström, Thomas, färglserigrafi, "Äppelkosmos", samt Adamsson, Bo Åke, litografi, synliga pappersstorlek 55 x 55 cm resp 44 x 32 cm
Est200 - 300 SEK
939
Matta, antik Teketurkmen, 340 x 230 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
940
Parti smycken, bijouterier mm,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
941
Nurminen, Kerttu för Iittala, glas, 6 st, "Verna", höjd 13,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
942
Vallien, Bertil för Kosta Boda, glasservis ca 49 delar, 'Chateau', design 1981, bland annat 13 vinglas h 18 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
943
Est400 - 500 SEK
944
Okänd designer, vägghylla för miniatyrer, björk och palisander, art-déco/funkis, daterad 1935, l 63 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
945
Glasservis, cirka 85 delar, handslipad dekor, bland annat 12 rödvins-, 9 vitvins- och 8 champagneglas, märkta Glas-Dekor handslipade serviser
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
946
Warhol, Andy, efter, färgoffset, 6 st, "Ingrid herself", 1983, pappersstorlekar 19 x 19 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
947
Matta, old Persisk (?), Bachtiarimönstrad, 145 x 100 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
948
Filateli, 1 album, Sverige,
Est3,200 - 3,400 SEK
949
Parti filateli, 1 låda
Final bid3,000 SEK
Est400 - 500 SEK
950
Reservoirpenna, förgylld metall, Waterman L'Étalon, stift i 18 karat rödguld, framstår oanvänd i originaletui
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
951
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
952
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, s1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
953
Reklamskylt, metall, Salzburger Stiegl Bier, Österrike, längd 30 cm, anlupen
Est400 - 500 SEK
954
Est400 - 500 SEK
955
Okänd dansk designer, plafondlampor, 1 par, glas och mässing, 1950-tal, dekor av av vita ränder, dia 35 cm
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
956
Est600 - 700 SEK
957
Jaktpall, trebent, sitthöjd 65 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
958
Stort parti frimärken
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
959
Est400 - 500 SEK
960
Långpipor, 3 st, sjöskum med nysilvermontage, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
961
Est1,100 - 1,200 SEK
962
Nattljusstake, mässing, Frankrike (?), 1700-tal, höjd 23 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK