Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

869
Est700 - 800 SEK
870
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, biblisk scen (Salomo och Drottningen av Saba?), synlig pappersstorlek 20 x 29 cm
871
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
872
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
873
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
874
Est1,900 - 2,000 SEK
875
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
876
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 240 x 155 cm
877
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2 gram
878
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, hängsmycke, 18 karat rödguld med svart jade, stämplad BF, l 28 mm, vikt 7 gram
879
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, modern tillverkning, höjd 57 cm
880
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
881
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
882
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
883
Est900 - 1,000 SEK
884
Est300 - 400 SEK
885
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
886
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
887
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
888
Est900 - 1,000 SEK
Parti silversmycken, klockor mm bland annat 2 ljusstakar Hans Agne Jakobsson
889
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
890
Est900 - 1,000 SEK
891
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Fickur, 2 st, samt armbandsur, 1 fickur silver
892
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
893
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
894
Est300 - 400 SEK
Parti EP/singlar, 50-80-talet, ca 60 st
895
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Stort parti CD-skivor och cd-böcker
896
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Candyskål med hänkel, sterlingsilver, George IV, England 1820-30, genombruten akantusdekor, otydliga stämplar London, h inklusive hänkel 18 cm, vikt exklusive insats 90 gram
897
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Supkalkar, 3 st, silver, Sverige 17-1800-tal, 1 stämplad Eskilstuna 1798, h 12 - 13 cm, total vikt 154 gram, någon buckla eller bristning
898
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
TV med fjärrkontroll, 40", Samsung UE 40B7050
899
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, taklampa, metall med etsad glaskupa, dekor av sjöjungfrubarn, på bäckahästar, h 63 cm
900
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Medalj, silver och emalj, Finska Hederskorset för för Finsk idrottskultur och idrott, design Aarno Karimo
901
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti militära medaljer mm, Sverige och Danmark
902
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
903
Est2,200 - 2,400 SEK
904
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
905
Est3,200 - 3,400 SEK
Spegel, försilvrat trä, art-déco/funkis, 1920-30-tal, h 49 cm
906
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bricka/väggplåt, mässing, barock, möjligen Holland, 16-1700-tal, dekor av kompassros, initialer ZPB mm, dia 48 cm
907
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bord, ek, biedermeier, 1800-talets mitt, oktogonal skiva, undre avlastningsskiva, h 74 cm
908
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Måttband, Rabone Chesterman 20 m, i original läderklädda vevhus, bruksslitage, 1 skruv senare
909
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, räls, vagnar lok mm, mestadels Lima
910
Est400 - 500 SEK
911
Est400 - 500 SEK
Kak- samt sockertång, silver, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, total silvervikt 75 gram
912
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
913
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Mattallrikar, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 25 cm
914
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 21 cm, 4 med smärre nagg
915
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 22 cm, 5 st 2 sortering eller små nagg, 1 st något avvikande modell
916
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK