Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

821
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
822
Est400 - 500 SEK
823
Est700 - 800 SEK
Taklampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av maskaroner, pinjekotte mm, höjd 75 cm, någon manschett saknas
824
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
825
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för MIO, soffbord, återvunnet trä med metallben, "Woodenforge", genomgående lådor i sarg, undre tidningshylla, längd 120 cm
826
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
827
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
828
Est500 - 600 SEK
829
Est700 - 800 SEK
830
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
831
Est700 - 800 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
832
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
833
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kinnasand, gardiner m.m
834
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
835
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
836
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
837
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
838
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
839
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
840
Est400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, fåtölj, björk med randig ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan", plakettmärkt
841
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Taklampa, mässing, 3 ljuspunkter, 1 kupa med lagning
842
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
843
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
844
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
845
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
846
Est900 - 1,000 SEK
847
Est400 - 500 SEK
848
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
849
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,100 SEK
Fickurshållare, mässing på alabastersockel, 1800-talets slut, medföljer nyckeldragare, silver, hållare höjd 11 cm
850
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Dahlbergh, Eric, efter, Svecia Antiqua & Hodierna, häften, 18 st
851
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, träd, otydligt signerad och daterad 1993, synlig pappersstorlek 8 x 6 cm
852
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
853
Est900 - 1,000 SEK
854
Est500 - 600 SEK
855
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
856
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
857
Est500 - 600 SEK
858
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
859
Est900 - 1,000 SEK
860
Est500 - 600 SEK
Bille, Willy, olja, gatuparti, signerad, 43 x 53 cm
861
Est300 - 400 SEK
Gunnarsson, Sven "Smén", egen verkstad, Borås, halssmycke, sterlingsilver, stämplad och handsignerad 1993, innerdiameter 13,5 cm, vikt 65 gram
862
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
863
Est500 - 600 SEK
Parti smycken, klockor mm, bland annat brosch Flora Danica och armbandsur förgyllt stål Longines och Certina
864
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, porträtt av man i rustning, 17/1800-tal, 35 x 30 cm
865
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
866
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
867
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
868
Est900 - 1,000 SEK