Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Alexander den III 1885, förgylld och polykrom dekor av Romanovs vapen, från Vinterpalatsservisen, dia 22 cm, smärre nagg
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Nikolaus den I (1825-55), Förgyllt och polykromt monogram för Alexander II 1855-81,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Hot dog bean, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Herrsavonett, 14 karat Bolidenguld, Viking, 1930-tal, total vikt 87,5 gram, i originaletui, innerboett med gåvogravyr,
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Thekanna, sterlingsilver, England Georg IV, heltäckande dekor ab tistlar mm, stämplad John Booth London 1822, l 27 cm, vikt 670 gram, oidentifierad adlig crest
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Knox, Archibald för Liberty & Co, tillskriven, sked, kulhamrat sterlingsilver, stämplad Birmingham 1899, l 19,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, olja, mytologisk scen, 25 x 32 cm, slitage
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Oyster stew, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Tomato-beef noodle, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Cheddar Cheese, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Vodkabägare, silver och emalj, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Pavel Ovchinnikov Moskva 1880 med kejserlig Hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel Ivan Yefomovich Konstantinov, vikt 90 gram
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, slät modell, oidentifierad mästare, Moskva 1859, kontrollörsstämpel Ivan Vasiliev Avdeyev, l 21 cm, total vikt 400 gram, initialer
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet", signerad och numrerad 109/260, synlig pappersstorlek 35 x 44 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 104/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind", signerad och numrerad 119/270, synlig pappersstorlek 46 x 68 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Daléns fyr", ur "Hommage aux Prix Nobe", ed Börjesson Malmö, signerad och nurmrerad 20/100, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Klockhänge, 18 karat rödguld och svart sammet, svenska importstämplar, totalvikt 4,2 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Freddie, Wilhelm, blandteknik, "Dyret braender", förlaga till omslag för bok av Rolf Gjedsted, pappersstorlek 24 x 17 cm, medföljer bok, signerad av författaren, proveniens Rolf Gjedsteds dbo
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Moccakanna, silver med svarvat träskaft, Frankrike, Louis XVI, päronformad med horisontellt handtag, oidentifierade mästarstämplar, moyen décharge för Paris 1780-89, h 18 cm, vikt 435 gram,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, etsning, "Canal with an Angler and Two Swans" 1650, oidentifierad vattenstämpel, pappersstorlek  84 x 109 mm,
Final bid65,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Dessertskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, stämplar Bengt Tellander Jönköping 1832, total vikt 235 gram, flertal initialer
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), mobil/skulptur,  "Women in the sky", i originalförpackning, signerad, daterad 2004 och numrerad 143/600, höjd 20 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Appel, Karel, färgserigrafi, "Personnage et oiseau", signerad, daterad 1971 och numrerad EA, synlig pappersstorlek 75 x 54 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Fruktknivar 6 st samt theskedar, 3 + 3 st, silver Ryssland, 1800-talets 2 hälft, knivar samt 3 skedar stämplade KP St Petersburg 1894-95, kontrollör Alexander Timofeyevich Shevyakov, 3 skedar 1873,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Manschett- respektive skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 12,8 gram
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Ljusstake, silver, Tyskland, 1800-talets 1 hälft. slät modell, otydlig stämpel FW (?) Berlin, h 19 cm, vikt 225 gram, senare manschett med engelska stämplar, bucklor
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK