Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est600 - 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad C G Hallberg Stockholm, vikt 4,7 gram, ägargravyr
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Boilly, Jean Baptiste de efter Coypel, Antoine, kopparstick, handkolorerat, 1700-tal, "Venus au milieu des nüages apporte a Enée les armes...", synlig pappersstorlek 41 x 54 cm,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad peter Röding Varberg 1761, h 9,5 cm, vikt 50 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, signerad och numrerad 144/160, pappersstorlek 36 x 65 cm
Est200 - 300 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad på låg fotplatta, h 11 cm, bristning
Final bid1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Speldosa, delvis bemålat trä, Columbia, Schweiz, sekelskiftet 1900, 6 melodiers rulle, l 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Diana", signerat, dia 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, koppar, 2 st, flintgods, Pomona, design 1956 på så kallade TV-fat, "Kino", 1 fat med smärre nagg
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för M&R Keramik, Höhr Grenzhausen, golvvas, keramik, 1950-tal, etikettmärkt, målarsignatur G Schupp, h 48 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Ringström, Helmer för Upsala Ekeby, 9 kaffekoppar samt 8 underfat, flintgods, Majlis/Skimra, design 1966, 1 fat med minimal nagg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Lidköping, lockask, porslin, 1910-20-tal, polykrom underglasyrdekor av rosor, dia 9 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, tenn, funkis, kvadratiska med stiliserad växtdekor, stämplade Stockholm 1938, 8,5 x 8,5 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik Afshar, 175 x 135 cm, normalt slitage
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Est900 - 1,000 SEK
Erixson, Sven "X.et", färglito, "Stenkrossen, Söndrum", signerad och daterad -51, numrerad 92/100, synlig pappersstorlek 47 x 61 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Erixson, Sven "X.et", färglitografi, "Glasskulptur", signerad, daterad 1962, numrerad 100/100. synlig pappersstorlek 44 x 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, metall och glas, modern tillverkning, dekor av putto,  höjd 58 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Andréasson, Kurt, olja, "Klammerdammsgatan från Väster vid 1890-talet...", 28 x 42 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skidutflykt", 1968, signerad och numrerad 270/350, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est1,500 - 1,600 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK