Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Gräddkanna, silver, England George IV, graverat vapen och crest för Sir James Brooke, Rajah av Sarawak, KCB 1803-68), stämplad London 1825, l 16 cm, vikt 240 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar för Carl Seipel St Petersburg 1847, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 280 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, silver, antagligen Tyskland, 1800-talets mitt, oidentifierad mästarstämpel H, h 12 cm, vikt 115 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, graverad blomdekor, stämplad Hans Petter Vogt Kristianstad 1764, h 8 cm, vikt 40 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Såsskål, silver, nyrokoko, dekor av akantus mm, stämplad Anders Bäck Alingsås 1853, dia 14 cm, vikt 155 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Thekanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av svan, griphuvud mm, stämplar Hofjuwelier Theodor Müller, Weimar, l 25 cm, vikt 735 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kaffekanna, 950/1000 silver, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, otydlig mästarstämpel, h 21 cm, vikt 870 gram
Final bid4,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
The- och kaffekanna, silver, Tyskland, nyrokoko, 1800-talets mitt, heltäckande dekor av rocailler mm, stämplar A Müller Berlin, graverat vapen för Georg Christoph Wilder, vikt 1620 gram
Final bid10,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Kaffekanna, silver, nyrokoko, Finland, 1800-talets 2 hälft, stämplar Robert Mellin Helsingfors 1861, vikt 770 gram, 1 benring i handtaget saknas
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Etui för svavelstickor, silver, Ryssland, 1800-tal, niellerad dekor av byggnad mm, oidentifierad mästare ПФС, h 5,5 cm, vikt 35 gram
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Sockerskrin med locjk, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, stämplad Mathias Skytt (Skyytinen), kontrollörsstämplar för Dimitri Ilyich Tversky St Petersburg 1850 eller 1851, l 19 cm, vikt 360 gram
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Socker/theskedar, 2 st, silver, Ryssland, 1800-talets slut, 1 förgylld, svårtydda stämplar, l 10 - 11,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ragoutsked, sterlingsilver, England, 1700-talets slut, slät modell, stämplar Peter & Anne Bateman London 1792, l 29 cm, initial W
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockstop, sterlingsilver, England George II, heltäckande, driven dekor av akantus, blommor mm, stämplar William Shaw II & William Preist London 1756, h 22 cm, vikt 805 gram
Final bid8,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, svårtydd mästarstämpel, kontrollörstämpel för Dimitri Tverskoy St Petersburg 1840, l 27 cm, total vikt 405 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, kontrollösstämpel Anatoy Apollonovich Ashybashyev Moskva 1892, l 24 cm, vikt 140 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer (Peter Behrens?) för Osiris, kanna, tenn med blått glas, jugend, 1900-talets början, i form av Maraboustork, modellnummer 1051, h 25 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, otydliga stämplar, London 1816, l 14 cm, vikt 220 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, Ryssland/Polen 1800-talets mitt, graverad dekor av byggnader och växter, stämplad R. Hertz Szyldberg Warszawa, verksam 1850-70, h 7 cm, vikt 85 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Kungligt emblem, brännförgylld brons, 17-1800-tal, b 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd engelsk (?)konstnär, 1800-tal, akvarell, samtalande par, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, lekande keruber, otydligt signerad, tondo 19 x 19 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd fransk (?) konstnär 1800-talets 1 hälft eller mitt, blyerts, kvinna i turban, monogramsignerad, synlig pappersstorlek 11 x 11 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Bortolozzi, Francesco efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatint och linjeetsning, "A sacrifice to Jupiter" 1777,synlig pappersstorlek  16 x 51 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, England 1800-tal, smugglare i Marsden Rock, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Matta, old Persisk, 240 x 170 cm
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Matta, old Kaukasus (?), 180 x 125 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK