Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Halskedja med 2 hängen, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,5 cm,
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 2,6 gram,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
Est1,900 - 2,000 SEK
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
Est1,700 - 1,800 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
Est3,200 - 3,400 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
Est1,700 - 1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal,
Est3,200 - 3,400 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna,
Final bid14,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe,
Est4,200 - 4,400 SEK
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
Est2,800 - 3,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
Est500 - 600 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
Final bid2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
Est300 - 400 SEK
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
Est3,200 - 3,400 SEK
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
Est22,000 - 24,000 SEK
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
Est300 - 400 SEK
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
Est1,100 - 1,200 SEK
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
Est1,100 - 1,200 SEK
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
Final bid2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lockstop, silver, renässansstil, Tyskland, 1800-tal, vikt 830 gram,
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Sockerruska, sterlingsilver, 1900-talets början, vikt 245 gram,
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, semiantik Senneh,
Matta, semiantik Senneh,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Thekanna, sterlingsilver med bakelitdetaljer, 1900-talets början, vikt 230 gram,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK