Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
243
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
244
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
245
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
246
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
247
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
Final bid2,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
248
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
249
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
250
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex
251
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
252
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
253
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Biilman Petersen, Gunnar  för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
254
Biilman Petersen, Gunnar för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
255
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
256
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
257
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
258
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
259
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
260
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
261
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
262
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
263
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
Final bid1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
264
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Takkrona, bemålat trä och metall
265
Takkrona, bemålat trä och metall
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
266
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, taklampa, borstad aluminium, "Felix",
267
Okänd designer för Belid, taklampa, borstad aluminium, "Felix",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
268
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
269
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
270
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad aluminium, "Felix",
271
Okänd designer för Belid, taklampa, vitlackerad aluminium, "Felix",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
272
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken,
273
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
274
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
275
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
276
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g
277
Soppslev, silver med svärtat träskaft, sekelskiftet 1800, total vikt 155 g
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram,
278
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 20,5 gram,
Final bid7,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
279
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
280
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram,
281
Skjortknapp, 18 karat rödguld med emalj, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 1,6 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram,
282
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jazet,  Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
283
Jazet, Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik Ersari,
284
Matta, semiantik Ersari,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
285
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
286
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lockpokal, slipat, emaljerat och förgyllt glas,
287
Lockpokal, slipat, emaljerat och förgyllt glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram,
288
Matskedar, 8 st, silver, Engels snäckmodell, total vikt 525 gram,
Final bid2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Matskedar, 12 st, silver,  Olga, 1800-tal, total vikt 956 gram,
289
Matskedar, 12 st, silver, Olga, 1800-tal, total vikt 956 gram,
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, vikt 7,4 gram
290
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, vikt 7,4 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.