Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
195
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
196
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
197
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm,  skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
198
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
199
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
200
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa
201
Meydam, Floris för Meydam, vas, blå glasmassa
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
202
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans,
203
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
204
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, kanna, grön glasmassa
205
Okänd designer, kanna, grön glasmassa
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
206
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
207
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
208
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
209
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
211
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
212
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
Final bidNo bids
Est350 - 400 SEK
Closed
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin,
213
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
214
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
Final bidNo bids
Est350 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
215
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
216
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
217
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
218
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
219
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
220
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
221
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
222
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
223
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
224
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
225
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
226
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
227
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
228
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
229
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
230
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
231
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
232
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form
233
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockask, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", kvadratisk form
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
234
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
235
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
236
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira",
237
Jaatinen, Ania för Arabia, tallrikar , glaserat stengods, "Kaira",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
238
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
239
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
240
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
241
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
242
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.