Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
147
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
148
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
149
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
150
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
151
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
152
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
153
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957,
154
Kedelv, Poul för Reijmyre, vas, glas, "Harlekin" 1957,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal,
155
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal,
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
156
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par,
157
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par,
Final bid1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
158
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
159
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
160
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
161
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor,
162
Etui för visitkort, sterlingsilver, England William IV, 1800-talets 1 hälft, vikt 80 gram, genombruten dekor,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
163
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
164
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
165
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso",
166
Okänd designer, möjligen Flavio Poli, Murano, 1900-talets mitt, vas, slipad, klar glasmassa med blått underfång, "Sommerso",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
167
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
168
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Agnell, Olle, gouache, komposition,
169
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik persisk,
170
Matta, semiantik/antik persisk,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
171
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
172
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld
173
Okänd designer,, Murano, skål, klar glasmassa med inslag av grönt och guld
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång,
174
Okänd designer, Murano, möjligen Oball, kanna med hänkel, glas, dekor i grönt och gult underfång,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
175
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
176
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag,
177
Okänd designer, Murano, skål, gul glasmassa med blå inslag,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
178
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas
179
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, askfat/skål, glaserat lergods, dekor av kvinna och blomvas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
180
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
181
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
182
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
183
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
184
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
185
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
186
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
187
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvalmapa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
188
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
189
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite,
Final bid350 SEK
Est450 - 500 SEK
Closed
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
190
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
191
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
192
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
193
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
 Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
194
Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.