Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
97
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
98
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936,
99
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
100
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
101
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm,
102
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
103
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
104
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
105
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
106
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
107
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
108
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
109
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
110
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
111
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
112
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
113
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
114
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
115
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
116
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
117
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
118
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
119
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
120
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Skåp, delvis svärtad ek, barock, 1600-talets 1 hälft, rik dekor av blinderingar, hopplister mm,
121
Skåp, delvis svärtad ek, barock, 1600-talets 1 hälft, rik dekor av blinderingar, hopplister mm,
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Parti silver, total vikt 650 gram,
122
Parti silver, total vikt 650 gram,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
123
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
124
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
125
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld en-deux-couleurs med infattad granat, ametist och citriner,
126
Brosch, 18 karat rödguld en-deux-couleurs med infattad granat, ametist och citriner,
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
127
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
128
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
129
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
130
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
131
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
132
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
133
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer,  1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
134
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
135
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare,
136
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar,
137
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal,
138
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal,
139
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
140
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
141
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
142
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
143
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
144
Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.