Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Jonsson, Lars, akvarell, "Sträckande änder, frisk sydväst",
1
Jonsson, Lars, akvarell, "Sträckande änder, frisk sydväst",
Final bidNo bids
Est90,000 - 100,000 SEK
Closed
Molin, Johan Peter, efter honom, skulptur, svartglaserad terrakotta, "Bältespännarna",
2
Molin, Johan Peter, efter honom, skulptur, svartglaserad terrakotta, "Bältespännarna",
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Courbet, Gustave, hans art (?), olja, vilande kvinna,
3
Courbet, Gustave, hans art (?), olja, vilande kvinna,
Final bid20,000 SEK
Est18,000 - 34,000 SEK
Closed
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
4
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
5
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
6
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
7
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
Final bid11,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
8
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Johansson, Judith, egen verkstad Knäred, matta, rölakan, "Björkered",
9
Johansson, Judith, egen verkstad Knäred, matta, rölakan, "Björkered",
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
10
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
11
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
12
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Mann, Gunilla, färglito, "Halmstad i mitt hjärta",
13
Mann, Gunilla, färglito, "Halmstad i mitt hjärta",
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
14
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Corot, Camille, hans art, landskap,
15
Corot, Camille, hans art, landskap,
Final bid2,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
16
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
17
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
18
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
19
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
20
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
21
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
22
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
23
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
Final bid3,400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
24
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
Final bid38,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Closed
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
25
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
26
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
27
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
28
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
29
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
30
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Chagall, Marc, etsning, "Elie sur le Mont Carmel" 1957,
31
Chagall, Marc, etsning, "Elie sur le Mont Carmel" 1957,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
32
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
33
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
34
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Månsson, Mats, olja, komposition
35
Månsson, Mats, olja, komposition
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
36
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
37
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
38
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
39
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Final bid800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
40
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
41
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
42
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
43
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra Italien, vikt 16 gram,
44
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra Italien, vikt 16 gram,
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Damfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, även innerboett i guld, total vikt 39,3 gram,
45
Damfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, även innerboett i guld, total vikt 39,3 gram,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ringar, 2 st, 23 karat rödguld, total vikt 10,8 gram,
46
Ringar, 2 st, 23 karat rödguld, total vikt 10,8 gram,
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne,
47
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
48
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.