Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, segelfartyg utanför kust,
Final bid3,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
Est700 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pennkniv, 18 karat rödguld och stål, USA, 1900-talets början,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, "Aniara",
Final bid3,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Matta, antik Kazak (?),
Matta, antik Kazak (?),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Saltbinge, skuren ek, 1700-tal,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matskedar, 4 st, silver, gammalsvensk modell, 1700-tal, total vikt 250 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, Frankrike, 1800-talets slut, skulptur, patinerad metall, hästar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
Est900 - 1,000 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid4,800 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
Est1,300 - 1,400 SEK
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, kol och täckvitt, kvinna med duvor,
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ljusstakar med lösa kandelaberarmar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Senneh,
Matta, semiantik Senneh,
Est1,500 - 1,600 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid8,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Est600 - 700 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Est2,200 - 2,400 SEK
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK