Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
338
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
339
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, matta, Kelimteknik,
340
Okänd designer, matta, Kelimteknik,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
341
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
342
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
343
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
344
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
345
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Final bid100 SEK
Est200 - 30 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
346
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
347
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
348
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
349
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
350
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
351
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
352
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
353
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
354
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
355
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Hamadan,
356
Matta, old Hamadan,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
357
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Matta, old Pakistan
358
Matta, old Pakistan
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
359
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 12 st, glas, Kivi",
360
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 12 st, glas, Kivi",
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 13 st, glas, Kivi",
361
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 13 st, glas, Kivi",
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Bob Dylan mm
362
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Bob Dylan mm
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Elton John mm
363
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Elton John mm
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65",
364
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti LP-skivor bl.a Black Sabbath, AC/DC, Uriah Heep, T Rex
365
Parti LP-skivor bl.a Black Sabbath, AC/DC, Uriah Heep, T Rex
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
366
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, sammonterade
367
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, sammonterade
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti singlar/EP, svensk schlager
368
Parti singlar/EP, svensk schlager
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
369
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olsson, Alf, olja, stående kvinna
370
Olsson, Alf, olja, stående kvinna
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti LP-skivor, svensk progg mm
371
Parti LP-skivor, svensk progg mm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Prydnadshorn, horn med nysilvermontage, 1800-talets slut,
372
Prydnadshorn, horn med nysilvermontage, 1800-talets slut,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence",
373
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar,
374
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lp-skiva, Metallica, Black album
375
Lp-skiva, Metallica, Black album
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
376
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeskedar, silver, 12 st, total vikt 160 gram,
377
Kaffeskedar, silver, 12 st, total vikt 160 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Eldhundar, 1 par gjutjärn, Frankrike, 18-1900-tal,
378
Eldhundar, 1 par gjutjärn, Frankrike, 18-1900-tal,
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
379
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
380
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
381
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
382
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
383
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
384
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för GAB, askfat, tenndekor av dansande kvinna,
385
Okänd designer för GAB, askfat, tenndekor av dansande kvinna,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.