Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Collier, odlade pärlor med lås i 18 karat vitguld,
98
Collier, odlade pärlor med lås i 18 karat vitguld,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, piedestal, majolika med träplatta, Österrike, jugend, sekelskiftet 1900,
99
Okänd designer, piedestal, majolika med träplatta, Österrike, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
100
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal,
101
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
102
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
103
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
104
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
105
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
106
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
107
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
108
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
110
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Salerno, theservis, fajans,
111
Okänd designer för Salerno, theservis, fajans,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
112
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan"
113
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan"
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
114
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
115
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
116
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Parti silver; total vikt cirka 1400 gram,
117
Parti silver; total vikt cirka 1400 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
118
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
119
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Höglund, Erik, karaff, glas, dekor av ansikte och armar
120
Höglund, Erik, karaff, glas, dekor av ansikte och armar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Peynet, Raymond för Rosenthal, vas, dekor i svart och guld,
121
Peynet, Raymond för Rosenthal, vas, dekor i svart och guld,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
122
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
123
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
124
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
125
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti glas, Reijmyre "Antik",
126
Parti glas, Reijmyre "Antik",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
127
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
128
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
129
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
130
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
131
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Morales, Mona för Kosta, vas, glas,
132
Morales, Mona för Kosta, vas, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bergengren, Yrsa, blandteknik med collage, minne av Solhaga,
133
Bergengren, Yrsa, blandteknik med collage, minne av Solhaga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4  Förposttjensten
134
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4 Förposttjensten
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
135
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti porslin, Blue Danube mm,
136
Parti porslin, Blue Danube mm,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
137
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
138
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
139
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
140
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
141
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
142
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
143
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
144
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
145
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
146
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.