Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.
Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Collier, odlade pärlor med lås i 18 karat vitguld,
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, piedestal, majolika med träplatta, Österrike, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
Est300 - 400 SEK
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
Est300 - 400 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Salerno, theservis, fajans,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
Est400 - 500 SEK
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan"
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Parti silver; total vikt cirka 1400 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
Est2,600 - 2,800 SEK
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Est400 - 500 SEK
Höglund, Erik, karaff, glas, dekor av ansikte och armar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Peynet, Raymond för Rosenthal, vas, dekor i svart och guld,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti glas, Reijmyre "Antik",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Est400 - 500 SEK
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
Est400 - 500 SEK
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Est600 - 700 SEK
Morales, Mona för Kosta, vas, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergengren, Yrsa, blandteknik med collage, minne av Solhaga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4 Förposttjensten
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti porslin, Blue Danube mm,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Est300 - 400 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK