Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
387
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft,
388
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
389
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
390
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
391
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Procession",
392
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Krusell, Harris, olja, nattbild,
393
Krusell, Harris, olja, nattbild,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
394
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 14,1 gram,
395
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 14,1 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 5,5 gram,
396
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 5,5 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Hänge, 18 karat rödguld, vikt 3,3 gram,
397
Hänge, 18 karat rödguld, vikt 3,3 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, armlänk, sterlingsilver, vikt 85 gram,
398
Okänd dansk designer, armlänk, sterlingsilver, vikt 85 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vigselringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,7 gram,
399
Vigselringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,7 gram,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Broscher, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,6 gram,
400
Broscher, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,6 gram,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
401
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
402
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
403
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
404
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, karaff med propp, bruntonad glasmassa,
405
Höglund, Erik för Boda, karaff med propp, bruntonad glasmassa,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
406
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
407
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
408
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
409
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
410
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm,
411
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
412
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
413
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Trädgårdsskulptur, stenmassa, 1900-tal, sittande lejon,
414
Trädgårdsskulptur, stenmassa, 1900-tal, sittande lejon,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
415
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
416
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
417
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
418
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
419
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
420
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
421
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
422
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
423
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
424
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
425
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
426
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
427
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
428
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar,
429
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
430
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
431
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
432
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
433
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition
434
Okänd konstnär, olja, komposition
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.