Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
483
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
484
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
485
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
486
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
487
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vitvinsglas 7 st, klarglas på grön fot, slipad dekor,
488
Vitvinsglas 7 st, klarglas på grön fot, slipad dekor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Servis, kristall,  40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas,
489
Servis, kristall, 40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ströskedar 2 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 70 gram,
490
Ströskedar 2 st, silver, 18-1900-tal, total vikt 70 gram,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 93 gram,
491
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 93 gram,
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
492
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
493
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
494
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
495
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
496
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
497
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bägare silver, vikt 68 gram,
498
Bägare silver, vikt 68 gram,
Final bid250 SEK
Closed
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
499
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
500
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
Final bidNo bids
Closed
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
501
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
502
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver,
503
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver,
504
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti frimärken, 1 flyttlåda
505
Parti frimärken, 1 flyttlåda
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Pergaminpåsar, ca 1000 st
506
Pergaminpåsar, ca 1000 st
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Frimärksalbum, 7 st
507
Frimärksalbum, 7 st
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
508
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bratt, Monica för Reijmyre, tillskriven, tallrikar, 8 st, röd glasmassa,
509
Bratt, Monica för Reijmyre, tillskriven, tallrikar, 8 st, röd glasmassa,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
510
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
511
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
512
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
513
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
514
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
515
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
516
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
517
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
518
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
519
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
520
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
521
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti smycken mm; damfickur samt 3 par örhängen,
522
Parti smycken mm; damfickur samt 3 par örhängen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti frimärken, frimärksklipp mm,
523
Parti frimärken, frimärksklipp mm,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
524
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rosa och brunt
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal
525
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej
526
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm
527
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal,
528
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Frimärken, 1 album, postfriska
529
Frimärken, 1 album, postfriska
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
530
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.