Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Carlson, Arvid, olja på papp, "Ära vare Gud i höjcen..."
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, klappstolar, 1 par, bokk med fanérsits, "Handy",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gefle, tillskriven, ytterfoder, lergods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Carlson, Arvid, väggfält, gouache på papp uppfäst på linne,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Carlson, Arvid, väggfält, olja på väv,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Sidenbroderier, 3 st, Japan och Kina, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampa, förgylld metall och porslin, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
Est900 - 1,000 SEK
Gruva, Knut, färglito, hamnbild,
Est300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Est400 - 500 SEK
Garnvinda, svarvat och delvis svärtat trä, 1800-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Tobaksburk med lock och innerlock, gjutjärn, 1900-tal,
Est400 - 500 SEK
Figuriner, 7 st, porslin, Lladró och  Nao, polykrom underglasyrdekor,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Stort parti uppläggningsbestick, teak, plast och stål,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, klaffbord, fur, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Assietter, 6 st samt fruktfat, porslin, Rörstrand, "Kungsholmsservisen",
Est300 - 400 SEK
Matta, old Tibet (?),
Matta, old Tibet (?),
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Flygfraktlådor, 2 st, aluminium,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Myntalbum med mynt, mestadels Sverige och silver,
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Figuriner, 3 st, lergods, blad annat Ole Bunton och Bernard Andersson,
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik Senneh,
Matta, semiantik Senneh,
Est2,200 - 2,400 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
Est300 - 400 SEK
Thorgren, John, färglito, fjällandskap,
Est300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och rubinglas, vit glaskupa, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Synnerligen stort parti Rekord-magasinet, 1951-1966
Final bid5,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fåtölj, djuphäftad, rosa sammet, så kallad Emmafåtölj,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, pall samt bord, blålackerad metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tomte, textil och trä,
Tomte, textil och trä,
Est600 - 700 SEK
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Parti delvis äldre vykort,
Parti delvis äldre vykort,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kassettradio, Classic Collection,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skivspelare, Dux
Skivspelare, Dux
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer i Thonets art, armstol, böjträ,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvur, grönmålat trä, 1700-talets mitt, så kallat Bornholmerur, hane, urtavla signerad Peter Arboe (1726 - 1766, borgerskab 1750)
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med pärla, vikt 2,4 gram,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Brosch, 14 karat rödguld med sötvattenspärlor och röd sten, vikt 3,1 gram,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Plakett, brons, dekor av jaktmotiv,
Est300 - 400 SEK
Höglund, Erik, brevpress/skålfat, svagt violett glasmassa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik Persisk
Matta, semiantik Persisk
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Armstolar, 1 par, ljus björk med svärtade detaljer,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK