Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
195
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
196
Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
197
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti äldre stereoskopbilder,
198
Parti äldre stereoskopbilder,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Broman, Per, olja, sittande kvinna,
199
Broman, Per, olja, sittande kvinna,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
200
Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
Final bid15,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Closed
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
201
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
202
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax
203
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod,  skulpturer, 2 st, brons, golfare,
204
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulpturer, 2 st, brons, golfare,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulptur, bronserad gjutmassa, golfspelare,
205
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulptur, bronserad gjutmassa, golfspelare,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik persisk galleri,
206
Matta, semiantik/antik persisk galleri,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
207
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
208
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
209
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st, patinerad brons, visenter,
210
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st, patinerad brons, visenter,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
211
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
212
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
213
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
214
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
215
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
216
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
217
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 40 delar, Ultima Thule,
218
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 40 delar, Ultima Thule,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
219
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
220
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, vildsvin
221
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, vildsvin
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, vildsvin
222
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, vildsvin
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
223
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
224
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
225
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
226
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
227
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence",
228
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence",
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
229
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
230
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
231
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, stående älgtjur,
232
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, stående älgtjur,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Matta, old Hamadan,
233
Matta, old Hamadan,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
234
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
235
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
236
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
237
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, parismotiv
238
Okänd konstnär, olja, parismotiv
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikten
239
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikten
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,
240
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar
241
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, clowner,
242
Okänd konstnär, olja, clowner,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.