Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Matta, semiantik Shiraz,
97
Matta, semiantik Shiraz,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, semiantik Bidjar,
98
Matta, semiantik Bidjar,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
2 delar silver och glas; vas, rubinglas med silvermontage, antagligen Italien,
99
2 delar silver och glas; vas, rubinglas med silvermontage, antagligen Italien,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
100
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Plåtmynt, 1 Daler Silf:Mynt, Fredrik I1746,
101
Plåtmynt, 1 Daler Silf:Mynt, Fredrik I1746,
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
102
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
103
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
104
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
105
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
106
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
107
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
108
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
109
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
110
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
111
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+,
112
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+,
Final bid260,000 SEK
Est110,000 - 120,000 SEK
Closed
Silvertacka, 1000 gram finsilver, 999/1000, Degussa,
113
Silvertacka, 1000 gram finsilver, 999/1000, Degussa,
Final bid8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Okänd designer för Karl Andersson, Stockholm, skål på kulfötter, silver, vikt 950 gram,
114
Okänd designer för Karl Andersson, Stockholm, skål på kulfötter, silver, vikt 950 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 9,3 gram,
115
Brosch, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 9,3 gram,
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
116
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
117
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
118
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
119
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
120
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
121
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Strösked, silver, gustaviansk, svensk modell,
122
Strösked, silver, gustaviansk, svensk modell,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Quaich, sterlingsilver och förgylld mässing, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
123
Quaich, sterlingsilver och förgylld mässing, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Supkopp/tumlare på fot, silver, gustaviansk, slät, invändigt förgylld,
124
Supkopp/tumlare på fot, silver, gustaviansk, slät, invändigt förgylld,
Final bid2,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Strösockerskål med lock, silver, gustaviansk, sekelskiftet 1800, urnformad med uppsvängda hänklar, lock med krönande pinjekotte,
125
Strösockerskål med lock, silver, gustaviansk, sekelskiftet 1800, urnformad med uppsvängda hänklar, lock med krönande pinjekotte,
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
126
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
127
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
128
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
129
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
130
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
131
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
132
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
133
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Brosch, silver och ametist (?), jugend, 1900-talets början,
134
Brosch, silver och ametist (?), jugend, 1900-talets början,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Korg, silver, Holland, 1900-talets mitt, silvervikt 495 gram,
135
Korg, silver, Holland, 1900-talets mitt, silvervikt 495 gram,
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
136
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
137
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
138
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
139
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, antik Kaukasus,
140
Matta, antik Kaukasus,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kaffekanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
141
Kaffekanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Skål, silver antagligen Danmark, så kallad skönvirke, omkring 1920, vikt 500 gram
142
Skål, silver antagligen Danmark, så kallad skönvirke, omkring 1920, vikt 500 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram,
143
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram,
Final bid1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sockerskrin, silver, Tyskland, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 240 gram,
144
Sockerskrin, silver, Tyskland, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 240 gram,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.