Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
242
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, old Hamadan (?) galleri,
243
Matta, old Hamadan (?) galleri,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
244
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
245
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
246
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse,
247
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748,
248
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
249
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
250
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
251
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
252
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
Final bid8,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
253
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben,
254
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben,
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar,
255
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar,
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
256
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
257
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
258
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
259
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
260
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
261
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
262
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
263
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
264
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
265
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm,
266
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm,
Final bid4,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn,
267
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel",
268
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet",
269
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå",
270
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå",
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673,
271
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652,
272
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716
273
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal,
274
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
275
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition,
276
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition,
277
Okänd konstnär, olja, komposition,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
278
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skald, Sven, pastell, "Morgondis",
279
Skald, Sven, pastell, "Morgondis",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand,
280
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
281
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
282
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
283
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
284
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
285
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd",
286
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen,
287
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
288
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
289
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.