Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
290
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Murano, vas, glas,
291
Okänd designer, möjligen Murano, vas, glas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik Hamadan,
292
Matta, semiantik Hamadan,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
293
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
294
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Lindshammar, vas, vitopak glasmassa,
295
Ander, Gunnar för Lindshammar, vas, vitopak glasmassa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
296
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
297
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
298
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
299
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström,
300
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
302
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
303
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
304
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
305
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
306
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
307
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
308
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
309
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
310
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
311
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
312
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jordglob med invändig belysning,
313
Jordglob med invändig belysning,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
314
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
315
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
316
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
317
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
318
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
319
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
320
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
321
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft,
322
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
323
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
324
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
325
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Eldh, Hjalmar, olja, stående akt,
326
Eldh, Hjalmar, olja, stående akt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
327
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
328
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
329
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
330
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
331
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa),
332
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
333
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
334
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Gils, Harald, olja, flygande alfågel,
335
Gils, Harald, olja, flygande alfågel,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
336
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
337
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
338
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.