Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
194
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
195
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
196
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
197
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Qvarsebo, olja, pastos komposition,
198
Qvarsebo, olja, pastos komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition,
199
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gavardie, Jean de, gouache, komposition,
200
Gavardie, Jean de, gouache, komposition,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
201
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar,
202
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
203
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt,
204
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
205
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
206
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
207
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
208
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
209
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
210
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, kustparti,
211
Johansson, Nils, olja, kustparti,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
212
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
3 delar grafik; C O Hultén, Knut Grane samt Bertil Lundberg,
213
3 delar grafik; C O Hultén, Knut Grane samt Bertil Lundberg,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fullman, Sylvia, akvatint, "Ägget I",
214
Fullman, Sylvia, akvatint, "Ägget I",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, Femme et oiseaux,
215
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, Femme et oiseaux,
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
216
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn),
217
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
218
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
219
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
220
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
221
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Closed
Jonson, Alvar, olja, komposition,
222
Jonson, Alvar, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus,
223
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
224
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet",
225
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
226
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
227
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
228
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
229
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
230
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner,
231
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition,
232
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
233
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
234
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
235
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
236
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
237
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
238
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
239
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Pakistan,
240
Matta, old/semiantik Pakistan,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
241
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.